Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Zbiórka wielkopostna. Sierpczanie pomagali potrzebującym

2013-03-11 12:29:03 (ost. akt: 2013-03-12 10:10:37)

W dniach 8-9 marca, w kilku marketach na terenie Sierpca wolontariusze zbierali żywność na rzecz osób potrzebujących. Akcję zorganizowało Parafialne Koło Caritas przy parafii Farnej w Sierpcu, włączając się w ogólnopolską akcję Caritasu.

Zbiórka wielkopostna. Sierpczanie pomagali potrzebującym

Autor zdjęcia: JG

Przy wejściu do sklepu kupujący otrzymywali ulotki z informacją, jakie produkty są najbardziej potrzebne. Potem można było je kupić i przekazać do kosza stojącego za kasami.

- Kościół od wieków proponował trzy kroki wielkopostnego nawrócenia: modlitwę, post i jałmużnę. Katechizm Kościoła Katolickiego naucza: „Okresy i dni pokuty w ciągu roku liturgicznego są w Kościele specjalnym czasem praktyki pokutnej. Okresy te są szczególnie odpowiednie dla rekolekcji, liturgii pokutnej, pielgrzymek o charakterze pokutym, dobrowolnych wyrzeczeń, takich jak post i jałmużna, braterskiego się dzielenia z innymi” - mówi ks. Grzegorz Ostrowski, opiekun koła Caritas.


Według tradycji kościoła, pieniądze zaoszczędzone podczas postu przeznaczone są dla potrzebujących. Stąd kościół, organizuje różnego rodzaju zbiórki w sklepach.

- Wielkopostna jałmużna to okazja, by być bliżej bliźnich, by im współczuć, towarzyszyć w radościach i bólach, to wezwania do większej hojności wobec bliźnich, tych dobrze nam znanych i tych spotkanych być może tylko raz w życiu na przykład w sklepie, autobusie czy w urzędzie. Być może, dlatego sierpczanie okazali hojność i wielkie serca, kiedy chodzi o pomoc dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują- dodał ks. Grzegorz Ostrowski.

W zbiórkę, koordynowaną przez kierownik Koła Parafialnego Caritas Hannę Wiktor, włączyła się młodzieży ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu, pod opieką Bogusławy Krajewskiej.

- Zebrane produkty znajdą się w świątecznych paczkach, które zostaną przekazane najbardziej potrzebującym parafianom - powiedział dziekan sierpecki ks. kan. Andrzej Więckowski.

W czasie Wielkiego Postu, wolontariusze Caritas rozprowadzają także baranki paschalne z białej czekolady.

- Baranek, symbolizujący pana Jezusa, będzie mógł zostać włożony do koszyczka wielkanocnego. - podkreśla ks. Ostrowski.


Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB