Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Od 15 marca Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających

2013-03-15 08:46:54 (ost. akt: 2013-03-15 09:02:46)

Swoje podwoje otwiera Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, placówka dokumentująca siedem wieków funkcjonowania żydowskiej społeczności na Mazowszu.

Od 15 marca Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających

Autor zdjęcia: Arch.

Instytucja, której siedziba mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej bożnicy, pielęgnuje pamięć po społeczności, której już nie ma, a która zostawiła trwały ślad na mapie miasta i przez wieki współtworzyła jego tradycję oraz kulturę.

Muzeum Żydów Mazowieckich to także jedno z niewielu miejsc poświęconych polskim Żydom, które opowiada dzieje społeczności przez pryzmat sztuki, historii i obyczajowości, a nie koncentruje się na martyrologii i tragedii Holokaustu. Przypomina o zwykłym życiu zwykłych ludzi – kupców, urzędników, rzemieślników, robotników, chłopów, naukowców i artystów. To oni w przededniu II Wojny Światowej zasiedlali szeregi dziewięciotysięcznej płockiej diaspory i stanowili znaczny odsetek polskiego społeczeństwa.

Stowarzyszenie Synagoga Płocka pomysłodawca i założyciel Muzeum Żydów Mazowieckich chce, by stało się ono Centrum Spotkań Kultur oraz „pomnikiem od mieszkańców miasta wystawionym żydowskim sąsiadom”. A także miejscem przełamującym głęboko zakorzenione w społeczeństwie stereotypy polskiego antysemityzmu i nietolerancji.

Multimedialna ekspozycja stanie się przewodnikiem po żydowskiej kulturze, która wciąż nie jest Polakom dobrze znana, a dla zagranicznych gości będzie świadectwem bogatej i wielowiekowej historii Żydów na polskich ziemiach./ Karolina Szmytko

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB