środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Podpalili sukienkę Marzannie i rzucili do rzeki

2013-03-22 12:58:44 (ost. akt: 2013-03-22 13:09:52)

Marzanna miała szczególną rolę. Wraz z nią odejść miały bowiem nie tylko mroźne, zachmurzone dni, ale również wszystkie złe oceny i kłopoty szkolne.

Topienie Marzanny

Topienie Marzanny

Autor zdjęcia: Arch.MWM

Obyczaj uroczystego witania wiosny pochodzi jeszcze z okresu przedchrześcijańskiego. Obchodzono go w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Białą, Czarną, bądź Śmierną. Przygotowywano wtedy słomianą kukłę noszącą nazwę Śmiercichy, Marzanioka, bądź Marzanny. Symbolizowała wszystkie troski, choroby i niepowodzenia związane z odchodzącą zimą. Zgodnie z tradycją ubierano ją w biały strój i ozdabiano kolorowymi wstążkami oraz bibułą. W barwnym korowodzie przez wieś obnoszono ją od chałupy do chałupy, pochylając przed domostwami, by w ten sposób zabrać z nich nieszczęścia. Wynoszono ją poza zabudowania, żeby tam oddać ją bystremu nurtowi rzeki, który ponieść miał wraz z nią chłód i wszystko co złe. Uroczystość miała charakter wspólnej zabawy. Dopiero jednak w XIX wieku uczestniczyć w niej zaczęła młodzież.

http://i.wm.pl/00/04/15/63/n/31fot-d-k-pw-2013-1026295.jpg

Dziś święto wiosny obchodzone jest 21 marca, w pierwszy dzień po zakończeniu astronomicznej zimy. Uczniowie świętują w tym dniu dzień wagarowicza. Opuszczają szkolne mury, by cieszyć się z pierwszych promieni wiosennego słońca i zapomnieć o niepowodzeniach szkolnych. Niestety zima w tym roku jest nadzwyczaj uparta. Nie spieszy jej się do odejścia, a wiosna wciąż się spóźnia.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu wraz z młodzieżą z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu postanowiło ją przywołać. Przygotowana przez uczniów Marzanna ubrana była w stare ubrania i ozdobiona kolorową bibułą oraz wstążkami. Przyznać należy, że prezentowała się bardzo ciekawie. Wśród śmiechu uczestnicy przeszli wraz z kukłą spod skansenowskiej karczmy nad rzekę, by tam uczynić tradycji zadość. Ich poczynaniom przyglądały się reporterki z francuskiej agencji prasowej. Przygotowywały przez nie materiał posłuży do stworzenia programu edukacyjnego dla tamtejszej młodzieży mający pokazać, zupełnie nad Loarą nieznane, obyczaje związane z powitaniem wiosny. Uczniowie wczuli się doskonale w role ekspertów. Zaprezentowali swoją pracę i omówili pokrótce, jaki jest sens oraz na czym polega ten ciekawy zwyczaj. Ich Marzanna miała szczególną rolę. Wraz z nią odejść miały bowiem nie tylko mroźne, zachmurzone dni, ale również wszystkie złe oceny i kłopoty szkolne. By mieć pewność, że nie wrócą już do nich podpalili jej sukienkę, rzucili w potok i pozwolili, by popłynęła z nurtem hen. Recytowali przy tym następujący wiersz:

"Najlepiej, gdy dwóje z korzeniami wyrwiemy,
Wyrwiemy z korzeniami
Do wody wrzucimy,
Wszystkie szkolne chwasty
W rzece utopimy".

http://i.wm.pl/00/04/15/63/n/37fot-d-k-pw-2013-1026296.jpg

Następnie zanieśli do wsi tzw. gaik, czyli gałąź sosny przystrojoną w bibułowe kwiaty i wstążki, która symbolizowała mającą nadejść wiosnę. Można mieć tylko nadzieję, że ich wysiłki były skuteczne i przywołają tak upragnione ciepło.

http://i.wm.pl/00/04/15/63/n/46fot-d-k-pw-2013-1026298.jpg

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Muzeum przygotowało dla uczniów kulig wśród zimowej jeszcze scenerii skansenowskiej wsi. By się ogrzać upiekli też kiełbaski nad ogniskiem. Wizyta w skansenie była dla nich świetną zabawą i przygodą, podczas której poznawali niezwykły świat obrzędowości ludowej mazowieckiej wsi.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ,,, #1035858 | 83.6.*.* 26 mar 2013 22:02

    uczymy młodzież ochrony środowiska - gdzie była policja

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz