Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

W Wielką Sobotę Grób Pański, to najważniejsze miejsce w każdym kościele

2013-03-29 18:30:09 (ost. akt: 2013-03-29 18:49:46)

Wielkanoc, to dla chrześcijan bardzo szczególny czas. Podczas Triduum Paschalnego wielu z nich odwiedzi kościoły. W każdej katolickiej świątyni będzie można podziwiać i modlić się przy Grobach Pańskich. Od piątkowego wieczoru przy grobach pańskich umieszczony jest Najświętszy Sakrament. Wierni w ciszy i skupieniu modlą się rozważając tajemnicę śmierci i istotę zmartwychwstania.

W Wielką Sobotę Grób Pański, to najważniejsze miejsce w każdym kościele

Autor zdjęcia: GO

Można powiedzieć, że tworzenie Grobów Pańskich jest polską tradycją, choć można ją spotkać również na Węgrzech, w Austrii czy Bawarii. W naszych kościołach tworzone są od czasów średniowiecza. Są pamiątką śmierci Jezusa Chrystusa. To, że Groby Pańskie buduje się w Polsce, nie jest przypadkiem. Od lat w polskiej tradycji budowania Grobów Pańskich nawiązuje się do aktualnej sytuacji, do tego, czym żyje współczesny człowiek. W Liście apostolskim „Porta fidei” z 11 października 2011 r., papież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary.

– Czym jest przeżywany przez nas, Rok Wiary? Jest zaproszeniem do nowego i autentycznego nawrócenia do Pana, jedynego Zbawiciela świata – tłumaczy ks. dziekan Andrzej Więckowski - przez ten grób i jego symbolikę, chcemy uświadomić parafianom i gościom, co jest w życiu najważniejsze – żywa wiara w Boga, która wyraża się w modlitwie, przeżywanych sakramentach oraz realizacji przykazań Bożych.


Symbolika Grobu Pańskiego w sierpeckiej Farze w tym roku, nawiązuje do przeżywanego Roku Wiary. Wykonali go wraz z młodzieżą duszpasterze parafii św. Wita, Modesta i Krescencji: ks. proboszcz Andrzej Więckowski, ks. Grzegorz Ostrowski, ks. Dariusz Skoczylas oraz ks. Jacek Wichrowski, którzy tak opisują Grób Pański:

- Na pierwszym planie znajduje się przedstawienie „Bramy Wiary”- forma otwartych drzwi. Na drzwiach zostały umieszczone znaki wyrażające cztery części Katechizmu Kościoła Katolickiego: Wyznanie Wiary, Celebracja Sakramentów, Życie w Chrystusie, przykazania oraz Modlitwa chrześcijańska. Zwieńczeniem górnej części Grobu jest Symbol Ducha Świętego i Jego darów, mówiący o posłaniu do świata. W centralnej części grobu jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, poniżej figura złożonego do grobu Chrystusa. Z boku monstrancji stoi krzyż, na którym dokonało się zbawienie świata.

- Wiarę, opartą na spotkaniu ze Zmartwychwstałym Jezusem Chrystusem, która jest doświadczeniem tak dynamicznym i ważnym, nie będziemy w stanie zachować dla samych siebie, lecz będziemy musieli wyjść z nią do innych, wypowiedzieć ją wobec innych – to symbolizują otwarte drzwi „Bramy Wiary”. Dla wiernych, odwiedzanie grobu Pańskiego w Wielką Sobotę, to okazja do modlitwy i refleksji. Bóg nami kieruje, trzeba mu podziękować za łaskę wiary, za wszystko dobro, które wypływa z tego daru – mówi ks. Grzegorz Ostrowski.Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB