Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Ruszyła infolinia 0 801 BOCIAN

2013-04-11 09:00:53 (ost. akt: 2013-04-11 10:01:24)

Z powodu przedłużającej się w tym roku zimy bociany, które powróciły do Polski z ciepłych krajów, borykają się z trudnymi warunkami, dlatego Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" we współpracy z Grupą ENERGA uruchomiło infolinię 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26).

Ruszyła infolinia 0 801 BOCIAN

Autor zdjęcia: sxc.hu

Po raz pierwszy od wielu lat bociany białe, wracając na lęgowiska do Polski, mają tak trudne warunki. Ptaki sporadycznie widziane są w parach na gniazdach, a większość z nich koczuje w stadach, często na wysypiskach śmieci. Dlatego pojawia się wiele pytań i wątpliwości związanych z tym, jak pomóc ptakom, jak zapewnić im bezpieczeństwo, czy dokarmiać bociany oraz jak zadbać o ich gniazda?

Odpowiedź na te i wiele innych pytań można otrzymać w ogólnopolskim punkcie informacyjnym 0 801 BOCIAN (nr telefonu 0 801-26-24-26), którego celem jest umożliwienie konsultacji działań związanych z ochroną bociana białego i jego siedlisk. Na uruchomionej dzięki współpracy Grupy ENERGA z PTPP "pro Natura" infolinii specjaliści udzielają wskazówek wszystkim osobom, które chcą pomóc potrzebującym ptakom. Przyrodnicy służą poradą i wsparciem w sprawach dotyczących zagrożonych i poszkodowanych bocianów, opieki nad niesprawnymi osobnikami, jak i gniazd wymagających renowacji. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.

Polskę zasiedla niemal 25% światowej populacji bociana białego, dlatego w najbliższym czasie możemy spodziewać się powrotu do kraju aż 100 tysięcy tych ptaków. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy bocianom w Polsce. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak radzą sobie ptaki, szczególnie, że przedłużająca się zima stworzyła dla nich wyjątkowo trudne warunki powrotu do gniazd.

- Obecnie odbieramy bardzo dużo telefonów z pytaniami dotyczącymi dokarmiania ptaków. Warto pamiętać, że bociany są mięsożerne, zamiast chleba czy ziemniaków, powinniśmy dawać im surowe mięso, ryby. Ważne, aby pokarm wykładać w małych ilościach, tak by zwierzęta nie zatraciły naturalnego instynktu zdobywania pokarmu. Dokarmianie należy przerwać z chwilą nadejścia ocieplenia - mówi Magdalena Niedźwiedź z PTPP "pro Natura". Oczywiście w trosce o bociany pojawia się też wiele pytań na temat montażu platform czy renowacji gniazda. W zależności od terenu przyrodnicy czynnie zbierają wszelkie informacje o bocianach, które gniazdują na słupach energetycznych. Po okresie lęgowym pracownicy Grupy ENERGA będę po raz kolejny montować platformy, jednak warto pamiętać o tym, że instaluje się je wyłącznie w miejscach, w których ptaki podjęły już próbę założenia gniazda - dodaje.

Uruchomienie ogólnopolskiego punktu informacyjnego 0 801 BOCIAN to część kompleksowego projektu PTPP "pro Natura" i Grupy ENERGA związanego z ochroną bocianów białych. Obok infolinii na stronie www.bociany.pl prowadzona jest "Baza Gniazd Bociana Białego" dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego", w której zbierane są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami. Zaangażowanie Grupy ENERGA w projekt to kolejny przejaw aktywności firmy mający na celu ochronę ptaków.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB