Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

„NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”. Apel wojewody

2013-04-15 13:38:18 (ost. akt: 2013-04-15 13:46:08)

Prognozy pogody przewidują ocieplenie, co spowoduje, że zalegający jeszcze gdzieniegdzie śnieg ostatecznie się roztopi. Dlatego wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek i nadbryg. Gustaw Mikołajczyk – mazowiecki komendant wojewódzki państwowej straży pożarnej apelują o niewypalanie traw.

Wypalanie traw jest karalne, rolnicy mogą nawet z tego powodu stracić dopłaty bezpośrednie

Wypalanie traw jest karalne, rolnicy mogą nawet z tego powodu stracić dopłaty bezpośrednie

Autor zdjęcia: sxc.hu

- Po zimie trawy palą się bardzo szybko, wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie zabudowania. Aby opanować pożar nieużytków, angażuje się wielu strażaków i sprzęt. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie zdążą oni na czas z pomocą tam, gdzie będą naprawdę potrzebni – powiedział st. bryg. Janusz Szylar, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Apel jest elementem rozpoczętej w lutym 2013 roku kampanii społecznej „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”. W ramach zainicjowanych przez urząd wojewódzki, a koordynowanych przez starostów działań, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych odbywają się lekcje prowadzone przez strażaków, pracowników Lasów Państwowych i policjantów. Organizowane są również warsztaty, na których rolnicy zapoznają się ze skutkami wypalania traw i karami, jakie za to grożą.

- W całym zeszłym roku na Mazowszu wypalono blisko 7 tysięcy hektarów traw. To powierzchnia jeziora Łebsko, trzeciego największego jeziora w Polsce - powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Akcje strażaków w zeszłym roku kosztowały 1 mln zł. Straty spowodowane przez ogień oszacowano na 2,6 mln złotych. Łącznie w 2012 roku na Mazowszu odnotowano 12 188 pożarów traw - niemal dwa razy więcej niż w 2011 roku. Najczęściej strażacy interweniowali w marcu oraz kwietniu. W 2013 roku w całym województwie mazowieckim odnotowano jak dotąd blisko 500 pożarów traw./uw

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB