Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Sierpecki szpital zaciąga kredyt konsolidacyjny

2013-04-16 10:55:33 (ost. akt: 2013-04-16 11:00:57)

Zaciągniecie kredytu konsolidacyjnego przez SPZ ZOZ w Sierpcu było tematem XXXIV nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu. Kredyt ma poprawić płynność finansowa szpitala, a poręczy go powiat sierpecki.

Sierpecki szpital zaciąga kredyt konsolidacyjny

Autor zdjęcia: JG

- Kredyt ma na celu skonsolidowanie zobowiązań, które ciążyły, jako zaległości na szpitalu plus te, które przeszły w stan wymagalności z ubiegłego roku, dlatego żeby poprawić płynność finansową szpitala. – powiedziała Dorota Kowalkowska, dyrektor SPZ ZOZ w Sierpcu.

- Są zobowiązania, których terminy pokończyły się, dlatego potrzebny jest ten kredyt żeby móc spłacać regularnie zobowiązania publiczno- prawne oraz dotychczasowe kredyty, aby móc funkcjonować w systemie dotacji na przykład, żeby móc utrzymać stabilność finansową szpitala. Niestety w ubiegłym bardzo ciężkim roku dla szpitala przepisy prawne zmusiły nas do zwiększenia zobowiązań, dlatego, że na przykład wzrosła składka rentowa, wzrosły ceny usług, które kupujemy, to spowodowało ze zaległości zaczęły rosnąć, dlatego że nie było możliwości spłacać równocześnie bieżących zobowiązań i tych, które były zaległe. Przez ubiegły rok udało nam się zmniejszyć ogólną wartość zobowiązań znacznie oraz stratę finansową szpitala. W tej chwili mamy stabilność finansową. Nie chcemy żeby zobowiązania się pogłębiały. Każdy wie, że z zaległości, które leżą, od nich rosną odsetki, my nie chcemy tej sytuacji pogarszać. O kredyt konsolidacyjny szpital ubiegał się od wielu miesięcy.- podkreśliła dyrektor Dorota Kowalkowska.


Chodzi o kredyt konsolidacyjny w wyskości 6 800 000 zł i ma pomóc w spłacie zadłużenia wobec dwóch banków Raiffeisen Bank Polska oraz Nordea Bank w kwocie 4 571 664 ,72 zł oraz zobowiązań wymagalnych wobec dostawców towarów i usług w kwocie 2 228 335,28 zł. Kredyt konsolidacyjny zostanie zaciągnięty na okres 15 lat. (sp)

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB