Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 22-27 KWIETNIA

2013-04-20 09:22:45 (ost. akt: 2013-04-20 09:36:23)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sierpcu informuje, że w dniach 22-27 kwietnia 2013 r. po raz kolejny, obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień. Kampania objęta jest patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 22-27 KWIETNIA

Autor zdjęcia: sxc.hu

Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie szczepień ochronnych oraz ich propagowanie, jako najskuteczniejszej i najbardziej opłacalnej formy zapobiegania chorobom zakaźnym i zakażeniom. W tegorocznej edycji szczególny nacisk położony zostanie na informowanie i edukację w zakresie szczepień wśród osób z grup ryzyka, oraz wśród osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.

Szczepienia ochronne są najważniejszym odkryciem medycyny i przyniosły ratunek milionom ludzi na świecie. Dzięki szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć zapadalność na groźne i powszechne niegdyś choroby. Choroby zakaźne – wirusowe i bakteryjne – szczególnie łatwo rozwijają się u najmłodszych dzieci, a każda infekcja niesie za sobą ryzyko ciężkiego przebiegu chorób i powikłań. Szczepienia sprawiły, że takie przypadki stały się rzadkością. Niestety, spowodowały także, że wiele osób nie szczepi siebie ani swoich dzieci, bo uważają, że „nie ma niebezpieczeństwa”.

Szczepienia ochronne są jednym z podstawowych ogniw wielokierunkowej polityki zdrowotnej. W Polsce Program Szczepień Ochronnych obejmuje szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży, osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz szczepienia zalecane, niesfinansowane z budżetu państwa. Program szczepień w Polsce jest modyfikowany w zależności od sytuacji epidemiologicznej kraju oraz zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Według ekspertów z wydziału ds. szczepień ochronnych WHO szczepienia ochronne powinny być priorytetem w systemach ochrony zdrowia państw Europy. Dzięki szczepieniom, co roku udaje się uchronić przed śmiercią 3 miliony osób na świecie, a kolejne miliony przed cierpieniami związanymi z choroba oraz jej trwałymi skutkami. Celem nowoczesnej profilaktyki jest nie tylko ochrona przed chorobami zakaźnymi, ale tez komfort pacjenta poddanego szczepieniu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sierpcu od lat włącza się w działania poprzez promowanie szczepień oraz podkreślanie ich roli w zapobieganiu chorobom i ratowaniu życia ludzkiego. Również w bieżącym roku podjęte zostaną działania informacyjno – edukacyjne, prowadzone we współpracy z lokalnymi mediami, skierowane na zwiększenie społecznej świadomości w zakresie znaczenia szczepień dla zdrowia i życia mieszkańców powiatu sierpeckiego.

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio w dniu 26.IV.2013r. w godz. 9.00 – 14.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sierpcu, ul. Piastowska 24a w Sekcji Epidemiologii, pokój nr 5 lub telefonicznie pod numer telefonu 24 275-24-40.

Polskie obchody koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Więcej informacji na stronie WHO: http://www.euro.who.int/eiw2013Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB