środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Propozycje na majowy weekend w sierpeckim skansenie

2013-04-26 08:57:42 (ost. akt: 2013-04-26 09:05:34)

1. i 3. maja, w godzinach 10.00– 18.00, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na imprezę „Majówka w skansenie”.

Propozycje na majowy weekend w sierpeckim skansenie

Autor zdjęcia: D.K


Impreza jest nowością w kalendarzu muzealnym. Stanowi nawiązanie do wspólnych zabaw młodzieży wiejskiej na świeżym powietrzu z tańcami, ucztowaniem i grami odbywających się właśnie w maju. W celu przypomnienia tej tradycji w programie wydarzenia znalazły się pikniki, potańcówki i rodzinne konkursy z nagrodami. Każdy przynieść może własny kosz, by potem na kocu skosztować z niego smakołyków. Na zwiedzających czekać będą pokazy prac gospodarskich związanych z okresem wiosennym odbywające się na terenie zagród chłopskich. Prócz tkactwa, wirowania śmietany w centryfudze i wycinania firanek z papieru wśród propozycji znajdą się zajęcia wcześniej nie pokazywane w sierpeckim skansenie: wyrób sienników, bielenie chałupy wapnem, trzepanie i wietrzenie pierzyn i czyszczenie żeliwnych garnków popiołem. Turyści ubiją masło, by skosztować go potem na świeżym, wiejskim chlebie. Zwiedzając ekspozycję spotkają też kowala, plecionkarza i szewca. Również dzieci znajdą coś dla siebie. W wiejskiej szkole bowiem przygotowane dla nich zostaną zajęcia plastyczne. Każdy będzie mógł skorzystać z przejażdżki bryczką lub w siodle. W ofercie wystawców podczas wiosennego kiermaszu znajdą się produkty rękodzieła i rzemiosła ludowego oraz regionalne jadło. Powietrze wypełnią dźwięki ludowych przyśpiewek i znanych standardów muzyki rozrywkowej.

Każdy z dwóch dni poświęcony zostanie nieco innemu zagadnieniu. 1. maja na scenę muzealnego amfiteatru wyjdą członkowie orkiestr dętych z Zawidza Kościelnego, Gozdowa i Szczutowa w repertuarze rozrywkowym. Przeglądy takie odbywać się będą od tej pory co roku, stając się tradycją Muzeum. 3. maja jest świętem Konstytucji uchwalonej w roku 1791. Z tej okazji w wiejskiej szkole z lat 20-tych odbędzie się konkurs czytania tego historycznego tekstu. W amfiteatrze skoczne melodie do tańca zagra wiejska kapela. W nawiązujących do zajęć gospodarskich rodzinnych konkursach wykazać się trzeba będzie nie tylko sprawnością fizyczną, spostrzegawczością i refleksem, ale również dużym poczuciem humoru. Jedno jest pewne – salwom śmiechu nie będzie końca.

To jednak nie koniec atrakcji, które Muzeum przygotowało na długi majowy weekend. Już dwa dni później, 5. maja odbędzie się jedenasta edycja „Gotowania na polanie”. Stanowiąca święto kuchni impreza co roku przyciąga miejscowych wytwórców, kucharzy, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich i setki miłośników tradycyjnych specjałów. Będzie to więc nie tylko wyjątkowa okazja do spróbowania tradycyjnego jedzenia, ale również do wymiany doświadczeń i przepisów. Najważniejszym punktem programu będzie konkurs na najsmaczniejszą potrawę mazowiecką, który wyłoni mistrzów kulinariów./
Jarosław Asztemborski z MWM.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB