środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

„Czy tę wolność odpowiednio wykorzystujemy?” Uroczysta msza w intencji Ojczyzny

2013-05-03 19:32:14 (ost. akt: 2013-05-05 09:02:50)

W kościele farnym została odprawiona uroczysta msza w 357. rocznicę ustanowienia nad Polską rządów Królowej Polski oraz 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Msza św. była kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów narodowych, trwających w Sierpcu od 28 kwietnia do 5 maja.

Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny

Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny

Autor zdjęcia: Arch.

Uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Św. Wita, Modesta i Krescencji (Fara) przewodniczył ks. Andrzej Więckowski, dziekan sierpecki. Wraz z nim modlili się ks. Stanisław Zarosa SAC, proboszcz parafii św. Benedykta oraz ks. Grzegorz Ostrowski. W mszy uczestniczyli między innymi: przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu sierpeckiego, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze oraz orkiestra dęta.

Ks. Grzegorz Ostrowski podczas kazania podkreślił, że uroczystość Królowej Polski przypomina o naszych związkach z Maryją. Mówił, że od wieków losy naszego kraju ściśle wiązały się z dziejami Kościoła.

- Szczególnie Matka Boża odgrywała ważną rolę w kształtowaniu się ducha patriotycznego i religijnego narodu. Zawsze czuwała nad nami. Nie tylko w spokojnych latach, ale i w trudnych chwilach. Nie opuściła nas podczas potopu szwedzkiego, w czasach zaborów, powstań i wojen. To właśnie ona dodawała sił całemu narodowi, jednoczyła go, zagrzewała do walki, jednocześnie wzywając do modlitwy. Jesteśmy jej za to niezmiernie wdzięczni. Szczególnie w tym dniu wspominamy jej zasługi i dziękujemy za okazaną pomoc i łaski. Ona pobłogosławiła nas, dała nam wolność, dała nam niepodległość. Rodzi się dzisiaj pytanie: czy tę wolność odpowiednio wykorzystujemy? Czy ówczesny imperializm, germanizm, sowietyzm nie przemieni się dziś w inny imperializm? - pytał ks. Ostrowski.

Ksiądz zachęcał do patriotyzmu. Mówił, że wolność pociąga za sobą wielką odpowiedzialność za siebie samego, za własny rozwój, za własne życie, za bliźnich, zwłaszcza tych najbliższych, za ich życie i rozwój ku dobremu, a w końcu odpowiedzialność za kraj, za ojczyznę, której winniśmy miłość, uczciwą pracę, a czasem, gdy trzeba, największą nawet ofiarę.

- Słusznie mówił w swoim czasie do swoich rodaków prezydent Kennedy: Nie pytaj o to, co twoja ojczyzna może ofiarować tobie, pytaj o to, co ty jej ofiarować możesz. Chcę widzieć troskę Polaków o dom ojczysty. „Ojczyzna – jam, mówił Norwid, to wielki zbiorowy obowiązek. Obowiązek mój i Twój! Wyrażają go barwy ojczyste: czerwień - miłość, biel - czyste serce” - powiedział ks. Grzegorz Ostrowski.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB