środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Sportowe Mazowsze - ogromne dotacje

2013-05-13 20:49:01 (ost. akt: 2013-05-13 20:53:33)

Co roku dotacje na sport w budżecie województwa stanowią znaczącą część wszystkich dotacji – od ponad 32 proc. (np. w 2012 r.) do ponad 50 proc. (np. w 2010 r.).Sytuację sportu na Mazowszu analizowali minister sportu Joanna Mucha, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wicemarszałek Leszek Ruszczyk oraz politycy, samorządowcy, działacze sportowi, nauczyciele i inni goście XVI Kongresu Sportu Powszechnego.

Sportowe Mazowsze - ogromne dotacje

Autor zdjęcia: um

– Zainteresowanie sportem wzrasta najbardziej, gdy któryś z polskich zawodników staje na podium. Ważne jednak, by tę fascynację wśród dzieci i młodzieży podtrzymywać. Póki w dzieciach jest zapał do gry w piłkę, do biegania, do uprawiania sportu, warto to wykorzystać. Owocniej spędzą wolny czas, nauczą się zdrowej rywalizacji – powiedział marszałek Adam Struzik. – Do tego wszystkiego potrzebna jest jednak solidna baza sportowa. Dlatego od lat inwestujemy w budowę obiektów sportowych, organizujemy zawody i wspieramy różnego typu działania sportowe.W przeciągu tych ostatnich 15 lat na Mazowszy powstało ponad 1000 obiektów sportowych służących zarówno najmłodszym, jak i starszym mieszkańcom naszego regionu. Było to możliwe dzięki środkom z naszego budżetu, a także finansom krajowym i dotacji unijnej. Jednak baza sportowa to nie wszystko. Teraz trzeba się zastanowić nad tym, co zrobić, by chciało z niej korzystać jak najwięcej Mazowszan, jak zaszczepić w nich ducha sportu.

W latach 2006-2009 województwo prowadziło program – Samorządowy Instrument Wsparcia Rozwoju Mazowsza skierowany do gmin i powiatów z terenu wojewódzkiego. Jego częścią było dofinansowanie budowy i modernizacji gminnych i przyszkolnych boisk wielofunkcyjnych, sal gimnastycznych, a także adaptacji istniejących obiektów na potrzeby konkretnych dyscyplin sportu. W efekcie tego programu dofinansowanych zostało 730 inwestycji, których wartość całkowita stanowiła 130,6 mln zł, z czego ponad 42 mln zł pochodziło ze środków województwa mazowieckiego.


Poza tym w ostatnich latach baza sportowa na Mazowszu wzbogaciła się o wielofunkcyjne boiska w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”. Trwający cztery lata projekt pozwolił wybudować 254 obiekty sportowe (ze środków województwa mazowieckiego przeznaczono na nie prawie 68 mln zł). Projekty te obejmowały powstanie kompleksów dwóch boisk: boiska piłkarskie oraz boiska wielofunkcyjne. Dodatkowo budowano budynki sanitarno-szatniowe o powierzchni ok. 60 m2 oraz (ewentualnie) place zabaw. Z powszechnie znanych „Orlików” korzystają mieszkańcy gmin, które wzięły udział w programie.


Ponadto od 2001 r. na Mazowszu powstało 551 obiektów w ramach Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki). Koszt tych inwestycji to 277,8 mln zł.


Znaczące dla infrastruktury sportowej i rekreacyjnej są również środki unijne. Zarząd województwa mazowieckiego zawarł już z beneficjantami 51 umów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-13. Całkowitą wartość projektów szacuje się na 360,6 mln zł – z czego 257 mln zł wynosi wsparcie unijne.


Większość z nich to inwestycje realizowane w ramach Działania 7.2 (Infrastruktura służąca edukacji). Są to projekty m.in. z zakresu budowy, przebudowy, modernizacji i wyposażenia obiektów sportowych, przyszkolnych boisk, a także polegające na budowie nowych obiektów szkolnych (np. kryta międzyszkolna pływalnia w Przysusze, Mazowieckie Centrum Sportów Zimowych w Chorzelach, hala sportowa przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Dąbrowskiej w Żurominie, hala widowiskowo-sportowa w Staroźrebach, hala sportowo-rekreacyjna w Repkach czy rozbudowa Publicznego Gimnazjum w Dąbrówce wraz z halą sportową (pow. wołomiński). Spośród nich oddano już 14 obiektów sportowych./Joanna Czechowicz-Bieniek
wz. Rzecznika Prasowego/ Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB