środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Noc Muzeów w sierpeckim skansenie

2013-05-20 11:34:42 (ost. akt: 2013-05-20 11:44:52)

Tylko w jedną noc w roku muzea są otwarte dla odwiedzających. Mowa o Europejskiej Nocy Muzeów, do której między innymi przyłączył się skansen.

Noc Muzeów - sierpecki skansen

Noc Muzeów - sierpecki skansen

Autor zdjęcia: Arch.

W jedną noc w roku muzea i instytucje kultury ożywają. Cienie umykają hen, ustępując miejsca zabawie, niezwykłym spotkaniom i pokazom. Prezentowane ekspozycje uzyskują nowe aranżacje, a zwiedzający mają szansę poznać ich skrywane do tej pory tajemnice. Europejska Noc Muzeów to niecodzienne spotkanie z kulturą i sztuką.
Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w roku 1997 w Berlinie. Cieszyła się ona wtedy tak wielkim powodzeniem, że szybko kolejne europejskie miasta zaczęły jego wzorem przygotowywać podobne imprezy. W akcji wzięło udział ponad 150 miejsc w Polsce i kilka tysięcy na kontynencie. Wśród nich było również Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zarówno sierpecki skansen, ulokowany w centrum miasta Ratusz, jak i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu 18 maja zapraszały w godzinach 10–21. Bilet wstępu do skansenu i bieżuńskiego muzeum kosztował symboliczną złotówkę. Do Ratusza wejście było bezpłatne.

http://i.wm.pl/00/04/37/31/n/mg-4017-1079465.jpg

Odwiedzający skansen, mogli obejrzeć wystawę „Rok polski w tradycjach i zajęciach codziennych”. Na terenie 10 zagród chłopskich z końca XIX i początku XX wieku przyjrzeli się bogatej obyczajowości związanej z konkretnymi świętami, narzędziom używane podczas wykonywania prac oraz niezwykłemu zdobnictwu wnętrz. Zaglądając do izb mieszkalnych, które zdawać by się mogło, przed chwilą opuścili ich mieszkańcy, poznawali codzienność tych ludzi z ich radościami i smutkami. Eksponaty zebrane w Powozowni i Dworze ziemiańskim przybliżały natomiast życie rodziny szlacheckiej na przełomie wieków. Wystawa w muzealnej Galerii Rzeźby odzwierciedlała wyjątkową wyobraźnię i wrażliwość ludowych twórców działających na Mazowszu Starym w drugiej połowie XX wieku.

Pokazywana aktualnie w Ratuszu wystawa „Dwa światy. Adam Kołakowski – malarstwo i rzeźba” była propozycją dla osób poszukujących nietypowych doznań estetycznych. Artysta tworzy dzieła niepokojące, skłaniające do zadumy. Są to twory wysnute ze snu – pełne symboli. Źródło światła stanowią tu blask gwiazd i księżyca. Czas stanął w miejscu. Barwą dominującą są błękity, w operowaniu którymi Kołakowski jest mistrzem. Prezentuje świat wytęskniony, w którym świat stanął w miejscu poddany kontemplacji.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu przygotowało natomiast wystawę „Irańska sztuka, natura i tradycja”. Było to spotkanie z Bliskim Wschodem dalekim od tego, który zobaczyć można w programach telewizyjnych. Przybliża piękno krajobrazu i kulturę Iranu. Wyłania się z niej obraz kraju o niezwykłej duchowości i bogatej historii. Pełnego aromatów i cudownych ozdób. Zbiór udostępniony został przez Ambasadę Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie. Składa się z 30 plansz z bogatymi materiałami fotograficznymi przedstawiającymi m.in. zabytki starożytnej Persji, dzieła jednego z najwybitniejszych twórców Iranu, Mahmouda Farshchiana oraz najciekawsze obiekty przyrodnicze i architektoniczne.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wszystkich ekspozycji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przez cały rok./ Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB