Sobota, 22 września 2018. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Dzieci przejmą władzę w skansenie

2013-05-28 16:06:14 (ost. akt: 2013-05-28 16:17:01)

Dzień Dziecka jest świętem wszystkich dzieci – i tych małych i tych nieco większych, trochę poważniejszych. Jest to szczególny moment, bowiem wszystko wokół nas staje się jednym wielkim placem zabaw. Znakomitym pomysłem na spędzenie tego dnia w rodzinnym gronie będzie wizyta w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Już 2. czerwca, w godzinach 10.00–18.00 odbędzie się „Dzień Dziecka w skansenie”.

Dzieci przejmą władzę w skansenie

Autor zdjęcia: D.K

Tego dnia z pewnością najbardziej obleganym miejscem skansenu będzie amfiteatr i okalająca go polana. Przedszkolaków zaabsorbuje lepienie z gliny czy ogródek zabaw z replikami dawnych zabawek dziecięcych. Na palcu przed amfiteatrem zaplanowano rodzinne gry i konkursy z nagrodami.. „Wyścig szyszek”, „Kaczy chód”, „Drapacz chmur” – to tylko niektóre z nich. Przeznaczone dla różnych grup wiekowych - będą wymagały sprytu, zręczności i szybkości.

Na scenie wystąpią dziecięce zespoły muzyczne i folklorystyczne. Jako pierwsi program słowno-muzyczny „Podróż w nieznane” zaprezentują wychowankowie z sierpeckiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Następnie wystąpi Szkolny Zespół Ludowy KRAJKOWIACY, w repertuarze, którego znajdą się tańce narodowe, miedzy innymi: polonez, krakowiak czy polka oraz tańce łowickie. Część artystyczną zakończy koncert wykonawców z Centrum Kultury Wilanów, pt. „Powsińska Biesiada”. Przybliży on widzom bogaty folklor Wilanowa i Powsina pokazując, że Wilanów to nie tylko znana wszystkim kultura pałacowa, lecz również wspaniała tradycja ludowa.
W ofercie wystawców podczas muzealnego kiermaszu znajdzie się szeroki wachlarz produktów dla dzieci – od balonów, przez zabawki wykonane z drewna, po słodycze. Przez cały dzień po skansenowskiej drodze jeździć będzie bryczka. Nie zabraknie także ciekawych pokazów i zabaw w zagrodach chłopskich. Na podwórzu zagrody z Ostrowa na starsze dzieci czekać będą zabawki popularne na początku XX wieku – szczudła, fajerki i obręcze do toczenia, drewniane klocki, skakanki, szmaciane piłki oraz wiklinowe obręcze do rzucania.

W autentycznej wiejskiej szkole okresu międzywojnia dzieci będą mogły uczestniczyć w wyjątkowej lekcji kaligrafii – z „Elementarzem” Mariana Falskiego i w prawdziwych fartuszkach szkolnych. W innych zagrodach będzie można zobaczyć prezentacje codziennych prac gospodarskich i rzemiosła wiejskiego: ręcznego prania i maglowania bielizny, ubijania masła w kierzance, wirowania śmietany za pomocą centryfugi, przędzenia wełny na kołowrotku czy powroźnictwa. Dzięki pokazom papieroplastyki dzieci poznają techniki tworzenia barwnych ozdób z bibuły, stanowiących elementy dekoracyjne izb chłopskich.

Ciekawą propozycją dla młodych przyrodników będą ścieżki przyrodniczo-edukacyjne w parku dworskim i lesie grądowym, startujące o godzinie 11.00, 13.00 i 15.00. O godzinie 14.00 w drewnianym XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie msza święta w intencji uczestników imprezy. Niezwykła atmosfera świątyni i piękna oprawa uroczystości każdorazowo przyciągają wielu wiernych.

Jedno jest pewne – podczas imprezy „Dzień Dziecka w skansenie” atrakcji nie zabraknie. Dla dorosłych wizyta w skansenie będzie powrotem do dzieciństwa. Dla dzieci natomiast - wyjątkowym prezentem, który na długo pozostanie w ich pamięci. Wymagany dobry humor i szeroki uśmiech./ Jarosław Asztemborski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB