Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Premier spotkał się z mieszkańcami Sierpca

2013-05-31 12:34:13 (ost. akt: 2013-05-31 12:48:41)

24 maja, były premier Józef Oleksy spotkał się z mieszkańcami miasta i okolic w siedzibie SLD w Sierpcu. Premier mówił między innymi o swoich planach związanych z lewicą oraz o obecnej sytuacji ekonomicznej i społecznej w Polsce i na świecie.

Spotkanie z Józefem Oleksym

Spotkanie z Józefem Oleksym

Autor zdjęcia: JG

- W Sierpcu jestem pierwszy raz, choć przejeżdżałem tędy, ale spotkanie z ludźmi mam pierwszy raz. Przede wszystkim wy mówcie, a ja będę słuchał, bo się nagadałem już w życiu bardzo dużo - mówił premier Józef Oleksy.

Podkreślił, że lewica zastanawia się, jakim torem Polska powinna iść, bo w kraju coraz częściej mówi się o „beznadziejności”, a przy tym występuje bieda „o twarzy dziecka”.

- Wszyscy mówią, że jest źle. Chętnie usłyszę od was, jak wygląda życie na tak zwanej prowincji, choć się w Polsce przyjmuje, że prowincja to jest coś gorszego. Nieprawda. 2/3 żyje na prowincji, a tylko 1/3 żyje w wielkich miastach. Dlatego opinia ludzi z tej tak zwanej po angielsku countryside, jest najważniejsza. Pokolenie, które teraz żyje jest pokoleniem wyczekiwania, dlatego, że w międzyczasie zaszły historyczne wydarzenia, które zburzyły poprzedni porządek rzeczy, wyznaczyły normy kapitalistyczne, ale go nie do końca określiły, zmieniły realia, ale nie stało się to, na co ludzie czekali, że będzie struktura bogatego społeczeństwa, czyli 70, 65 % zamożnych, 50 % bogatych i 10 % biedy. Takie były marzenia Polaków. Tak nam wmawiano. Stało się inaczej. Mamy dzisiaj sytuację, że jest 30 % bogactwa i superbogactwa, 60 % biedy i 10 % nędzy. - mówił premier.

Oleksy podkreślił, że lewica walczy o to, by starsze pokolenie Polaków miało poczucie bezpieczeństwa, żyło spokojnie, miało opiekę. Jego zdaniem problem jest, jeśli chodzi o pokolenie 30, 60 lat, które nazywa pokoleniem wyczekiwania, na przyszłość, która musi być jaśniejsza niż jest obecnie.

- Ta przyszłość rysuje się dość spokojnie. Polska jest krajem, który rzeczywiście jeszcze ma sytuacje spokojną. Oczywiście wskaźniki spadają, płace rosną. Jest dramat, jeśli chodzi o bezrobocie. Jest problem umów śmieciowych. Czy państwo jest nastawione na obywatela? Dopóki są pieniądze unijne, czyli do 2020 roku, to jest wsparcie, ale one się skończą, a wtedy powstaje pytanie, z czego Polska chce się utrzymać? Nie ma dziedzin. W budownictwie mamy klęskę, a jeśli chodzi o motoryzację, Polska jest montownią, ale nie producentem. Jak się skończą pieniądze z Unii Europejskiej to, co? Polska ma potencjał jest nim produkcja żywności. - podkreślił.

Józef Oleksy odpowiadał na szereg pytań, między innymi o stan polskiej oświaty, która jego zdaniem jest zła, bo nie ma kadry gotowej na zmiany oraz o system służby zdrowia, który według premiera jest trudny do naprawienia, bo brak jest dobrej woli z każdej strony, a najwidoczniej choćby nawet lekarze nie są zmianami zainteresowani.

Spotkanie z premierem, było jednym z wielu spotkań z politykami w Sierpcu, zapowiadanymi przez lokalna lewicę.Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB