środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Czytają i rozważają Katechizm. Tydzień z Katechizmem Kościoła Katolickiego w Roku Wiary

2013-06-05 09:07:02 (ost. akt: 2013-06-05 09:24:05)

Od 2 do 7 czerwca w sierpeckiej Farze, o godz. 18.30, wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjne czytają Katechizm Kościoła Katolickiego i rozważają prawdy wiary „Zachwyć się tajemnicą Kościoła i obecnością Jezusa Eucharystycznego, który podtrzymuje swój Lud pielgrzymujący na spotkanie z Nim w wieczność”.

Czytają i rozważają Katechizm. Tydzień z Katechizmem Kościoła Katolickiego w Roku Wiary

Autor zdjęcia: Arch.

Rok Wiary został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI i trwa od 11 października 2012 roku do 24 listopada 2013 r. W założeniu papieża Rok wiary ma być zaproszeniem do autentycznego i nowego nawrócenia do Chrystusa, zaangażowania misyjnego na rzecz nowej ewangelizacji. Powinien również wyrazić wspólne zobowiązanie do ponownego odkrycia i studium podstawowych treści wiary, które znajdują się w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Katechizm ma być też prawdziwym narzędziem wspierania w wierze, zwłaszcza dla tych, którzy troszczą się o wychowanie chrześcijan. Papież zaznacza, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją, by bardziej celebrować wiarę w liturgii, zwłaszcza Eucharystii. Jednocześnie pragnie, żeby świadectwo życia ludzi wierzących było coraz bardziej wiarygodne. Zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary. W związku z tym zorganizowaliśmy czytanie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Każdego dnia zgłębiamy poszczególne zagadnienia: Kto spożywa moje ciało będzie żył na wieki, Jeruzalem Nowe, Wiara Kościoła, Budowanie Ciała Chrystusowego, Wieczerza Pańska, Bramy piekielne go nie przemogą. Wybór tematyki, z tak dużego zbioru był związany z przeżytą Uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej i trwającą oktawą.

Janina Antoszewska, legionista zaznacza: „We wszystkich kościołach na ołtarzach bocznych bądź w miejscach widocznych zostały wyłożony dwa ważne dokumenty Kościoła, który towarzyszą nam w Roku Wiary. Trzeba tymi dokumentami Kościoła żyć. Pomimo tego, że od lat towarzyszy mi KKK, to jednak ten tydzień zmobilizował mnie, aby do niego sięgać również po zakończeniu publicznego czytania i szukać wykładni naszej wiary”.

Katechizm Kościoła Katolickiego, z jednej strony stanowi „autentyczny owoc Soboru Watykańskiego II”, a z drugiej pragnie ułatwiać jego recepcję. Nadzwyczajny Synod Biskupów z 1985 r., zwołany z okazji dwudziestej rocznicy zamknięcia Soboru Watykańskiego II i aby dokonać bilansu odnośnie do jego recepcji, zasugerował opracowanie tego Katechizmu, aby ofiarować Ludowi Bożemu kompendium całej nauki katolickiej i pewny tekst, stanowiący punkt odniesienia dla katechizmów lokalnych. Papież Jan Paweł II uznał tę propozycję za pragnienie, które „odpowiada w pełni prawdziwej potrzebie Kościoła powszechnego i Kościołów partykularnych”.


Ks. Grzegorz A. Ostrowski (inicjator czytania Katechizmu)

Komentarze (2)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pokręt #1566782 | 46.112.*.* 21 lis 2014 18:31

    Dodać należy,że grupa kwadratowych czarnych żyje z biednego społeczeństwa wymyślając coraz nowe zbiórki, nie mówiąc o stałych wpłatach, cennik za sakramenty, pogrzeby, po kolędzie. Przez rządzących wracamy do XVI wieku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. mocher #1115277 | 83.9.*.* 16 cze 2013 18:44

    Zabobon i ciemnota, chorobą naszego biednego narodu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz