Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Sygnał analogowy utraciło 177 gmin w województwie mazowieckim

2013-06-18 09:27:43 (ost. akt: 2013-06-18 09:31:42)

Sygnał analogowy nie jest już dostępny w gminach z powiatu sierpeckiego. Od tej pory odbierać można wyłącznie sygnał cyfrowy.

Sygnał analogowy utraciło 177 gmin w województwie mazowieckim

Autor zdjęcia: sxc.hu


Jeśli sygnał się nie pojawił lub zanika, należy przestroić odbiornik i na nowo wyszukać programy. Jeżeli mimo ponownego przestrojenia odbiornika, nadal brak sygnału cyfrowego, problem należy zgłosić to do regionalnej delegatury UKE w Warszawie - tel. (22) 622 73 99. Od godziny 6.00 do północy czynna jest również bezpłatna infolinia 800 007 788. Dodatkowo do 21 czerwca pracować będzie w wydłużonych godzinach od 8.00 do 22.00. Sygnał cyfrowy bez problemu zastąpił analogowy, pojawił się we wszystkich gminach, które objęły wyłączane nadajniki – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Warunkiem odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest dekoder (wbudowany w telewizor lub zewnętrzny) oraz antena. Do przejścia na sygnał cyfrowy musieli się przygotować właściciele indywidualnych anten telewizyjnych oraz osoby odbierające sygnał przez antenową instalację zbiorową. Wyłączenie sygnału analogowego nie dotyczy osób korzystających z telewizji satelitarnej i kablowej – ewentualne problemy z sygnałem należy zgłosić do operatora. Obecnie w naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest 21 programów, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (MUX). Oferta ta jest bezpłatna (poza obowiązkiem opłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego). Zaletami nadawania cyfrowego, w porównaniu do nadawania analogowego jest także lepsza jakość dźwięku i obrazu, równoległe nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych oraz danych dodatkowych (np. napisów). Sygnał jest bardziej odporny na zakłócenia.

Dodatkowe informacje o sygnale cyfrowym można uzyskać także na stronach internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl/Katarzyna Jakowicka, Koordynator Oddziału Prasowego, Mazowiecki Urząd Wojewódzki.


Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB