środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Problem uzależnienia tematem spektaklu w CKiSz

2013-06-21 08:46:00 (ost. akt: 2013-06-21 08:51:06)

14 czerwca sala sierpeckiego CKiSz stała się na kilka godzin centralnym miejscem spotkania przedstawicieli szkół gimnazjalnych i policji zainteresowanych problemem uzależnienia młodzieży od narkotyków. Wszystko za sprawą przygotowanego pod kierunkiem Małgorzaty Murawskiej - w ramach ogólnopolskiego programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty" – spektaklu edukacyjno-profilaktycznego "Pozwól sobie pomóc”.

Problem uzależnienia tematem spektaklu w CKiSz

Autor zdjęcia: Arch. KPPSP w Sierpcu

Przedstawienie skierowane głównie do współczesnej młodzież obejrzeli nie tylko uczniowie i nauczyciele szkół gimnazjalnych w terenu powiatu sierpeckiego, ale także grono pedagogiczne Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu w osobie I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu podinsp. Krzysztofa Witkowskiego, Naczelnika Wydziału Prewencji asp.szt. Mariusza Słupeckiego, a także przedstawiciele Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Spotkanie rozpoczęło się od przemówienia Dyrektora Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu Edmunda Sigiela - organizatora przedsięwzięcia profilaktycznego, który podkreślił, iż profilaktyka uzależnień poprzez prezentowanie spektakli profilaktycznych staje się nową płaszczyzną i potężnym narzędziem w walce z narkotykami. Będący koordynatorem działań mł.asp. Krzysztof Kosiorek nakreślił podstawowe cele programu "Profilaktyka a Ty", wyrażając również swoje podziękowania dla władz szkoły oraz osób, które w sposób konsekwentny doprowadziły do wystawienia przedstawienia.
Po zakończonych przemówieniach przyszedł czas na spektakl. Z chwilą pojawienia się pierwszych dźwięków, gdy na scenę weszli młodzi ludzie zapanowała cisza. Wszyscy w skupieniu zaczęli oglądać przedstawienie pokazujące scenki z życia narkomanów powstałe na bazie refleksji, wspomnień z archiwalnych rozmów, pamiętników i listów osób uzależnionych oraz ich bliskich, którzy przeżyli koszmar związany z narkomanią. Młodzi aktorzy doskonale zadbali o odpowiednią charakteryzację i scenografię z pełnym realizmem oddające charakter środowiska. Podobnie było z muzyką. Towarzyszące wypowiedziom aktorów „Requiem do snu”, będące muzycznym tłem spektaklu, odzwierciedlało grozę przeżyć bohaterów przedstawienia edukacyjno - profilaktycznego – narkomanów i ich rodzin. Całości dopełniały piosenki, wybrane przez nastoletnich aktorów z repertuaru Edyty Bartosiewicz, Ryszarda Rynkowskiego, zespołu Perfekt, Dżem czy Varius ManX. Wypowiedzi młodych aktorów przeplatane doskonale dobranymi utworami muzycznymi zmuszały do refleksji. Po spektaklu zabrzmiały długie brawa, a emocje, jakie rozbudził, jeszcze długo słychać było w rozmowach uczniów i dorosłych widzów. Atmosfera panująca w sali widowiskowej świadczyła o tym, że problem, jakim jest narkomania, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych.Mamy nadzieję, że na długo zapadną w ich pamięć słowa - przestroga : Nie bierz narkotyków! Jeżeli raz spróbowałeś, pamiętaj, że wkroczyłeś na drogę śmierci, z której rzadko kto powraca. Jeśli jesteś uzależniony, nie przekreślaj siebie, z tego można wyjść. POZWÓL TYLKO SOBIE POMÓC.
Spektakl nie mógłby się odbyć bez poparcia inicjatywy przez Dyrektora Edmunda Sigiela i Vice-dyrektor Doroty Cendrowskiej oraz zaangażowania nauczycieli: Małgorzaty Murawskiej, Małgorzaty Trojanowskiej, Elżbiety Gąsiorowskiej, Katarzyny Wysockiej, Marty Turalskiej, Barbary Kuskowskiej, Waldemara Frydrychowicz i Witolda Nawrockiego.
Uczniowie - odtwórcy ról w przedstawieniu, niewątpliwie będą kontynuować profilaktykę rówieśniczą w najbliższych latach. Uhonorowaniem dla pracy włożonej przez młodych aktorów w wystawienie spektaklu był poczęstunek składający się z deserów lodowych./Małgorzata Murawska, Krzysztof Kosiorek.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB