środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Apel policji: nie pozostawiajmy dzieci bez opieki w czasie wakacji

2013-07-01 17:17:51 (ost. akt: 2013-07-01 17:21:53)

Rozpoczął się okres wakacji dla dzieci i młodzieży. Wielu z nas wyjedzie z miejsca zamieszkania, aby zregenerować siły po intensywnym roku pracy. W tym czasie nie wolno zapominać o własnym bezpieczeństwie, jak również o bezpieczeństwie najbliższych, szczególnie dzieci, które nie zawsze zdają sobie sprawę z zagrożeń, jakie mogą je spotkać podczas wypoczynku nad wodą, w górach czy w lesie.

Apel policji: nie pozostawiajmy dzieci bez opieki w czasie wakacji

Autor zdjęcia: sxc.hu

W związku z coraz większą liczbą turystów zagranicznych odwiedzających nasz kraj przypominamy, że wzorem ubiegłego roku do 30 września 2013r będą funkcjonowały telefony bezpieczeństwa dla turystów zagranicznych +48 608 599 999 i + 48 22 278 77 77(płatne zgodnie z taryfą operatora) za pośrednictwem których w w/w okresie w godz.10.00-22.00 operatorzy będą pomagać cudzoziemcom w sprawnym procesie przekazywania informacji o niepokojących zjawiskach, jak również udzielą im niezbędnej pomocy gwarantującej poczucie bezpieczeństwa podczas wypoczynku na terenie Polski.

W związku z rozpoczętym okresem wakacyjnym policjanci Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu apelują do dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów o zachowanie rozsądku w trakcie wypoczynku nad akwenami wodnymi oraz o nie pozostawianie dzieci bez opieki.

Pozostawione bez opieki dzieci i młodzież kąpiące się najczęściej w rzekach, sadzawkach oraz dzikich i niestrzeżonych kąpieliskach czy wyrobiskach nieświadomie ryzykują utratą życia, bowiem każda taka przygoda może zakończyć się utonięciem.

Przypominamy, że tylko kąpieliska strzeżone przez ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej gwarantują bezpieczny wypoczynek nad wodą i natychmiastową pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Wypoczynek nad wodą nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać dodatkowo kilku prostych zasad:

- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodź od razu do wody, najpierw stopniowo zmocz ciało. W ten sposób unikniesz szoku termicznego.

- Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.

- W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdź z wody.

- Nie zapominaj, że zbyt długie opalanie na słońcu, szczególnie w godzinach południowych, może doprowadzić do udaru słonecznego nawet młode osoby.

- Nigdy nie skacz do wody na tzw. główkę-niezbadana głębokość wody i ukształtowania dna może doprowadzić do kalectwa.

- Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać, gdyż zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.

- Pamiętaj ! Kąpiąc się bądź trzeźwy, gdyż alkohol jest częstą przyczyną utonięć.

Życzymy wszystkich mieszkańcom naszego miasta i powiatu gorącego lata i udanego wypoczynku./ mł.asp. Krzysztof Kosiorek, oficer prasowy KPP Sierpc.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ROmek #1138949 | 78.154.*.* 10 lip 2013 14:28

    Czy policja albo straz miejska nie moglaby patrolowac dzikich kapielisk i tego ze piwo pije sie na plazy a przeciez nie wolno? Dla przykladu Szczutowo

    ! - + odpowiedz na ten komentarz