Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

O pszczołach i o miodzie w skansenie

2013-07-02 18:21:44 (ost. akt: 2013-07-02 18:29:43)

By przypomnieć dawne tradycje związane z hodowlą pszczół i zaprezentować mnogość zastosowań produktów pszczelich, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, 7 lipca w godzinach 10.00– 19.00 zaprasza na imprezę plenerową: „Miodobranie w skansenie”.

O pszczołach i o miodzie w skansenie

Autor zdjęcia: D.K

Bez wątpienia najciekawszą atrakcją nadchodzącego wydarzenia będą pokazy prac pszczelarskich odbywające się na terenie dwóch zagród chłopskich. Zwiedzający przyjrzą się z bliska jak wyglądało podkurzanie pszczół, podbierania i wirowanie miodu, odsklepianie wosku, czy zakładanie węzy. Podczas prezentacji pszczelarze użyją autentycznych narzędzi. Turyści posmakują też różnych rodzajów miodów wprost z plastra, by wybrać te najsmaczniejsze. Na stoiskach wystawców podczas Kiermaszu Miodu prócz produktów rękodzieła i rzemiosła artystycznego znajdą się też produkty pszczele – od miodu, przez wosk, propolis i pyłek, po kosmetyki na bazie wosku i propolisu. Na scenie skansenowskiego amfiteatru pojawią się dwa zespoły: Zespół Folklorystyczny DĄBKOWIACY i grupa Liarman. Pierwszy istnieje od 2009 roku. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki ludowej i sakralnej. Grupę LIARMAN tworzą wokalistka Susana Raso, flecistka Lidia Małyszek i gitarzysta Łukasz Gaszler. W ich recitalu znaleźć można dawne pieśni z Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Galicji Hiszpańskiej, a także autorskie kompozycje rock-folkowe z tekstami zaczerpniętymi z poezji. Ich koncerty są podróżą przez historię muzyki europejskiej od średniowiecza do XIX wieku, przez rozmaite kultury i miejsca.

Pokazy codziennych zajęć gospodarskich przybliżą obyczajowość wsi mazowieckiej z przełomu wieków. Odwiedzając kolejne zagrody i domostwa goście Muzeum spotkają tkaczkę. Przyjrzą się ręcznemu praniu i maglowaniu bielizny, przędzeniu na kołowrotku, pęczkowaniu ziół, wirowaniu śmietany w centryfudze, a także wyrobowi powrozów. Zobaczą jak wykonywało się kwiaty z bibuły i papierowe firanki. W izbie szkolnej z lat 20-tych XX wieku napiszą dyktando ortograficzne oraz rozwiążą zagadki związane z pszczołami.

Ścieżki edukacyjno-przyrodnicze w parku dworskim i lesie grądowym to świetny pomysł na ciekawą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Instruktorzy wprowadzą uczestników w fascynujący świat fauny i flory Mazowsza. Nieodłącznym punktem programu imprez plenerowych odbywających się w sierpeckim skansenie są msze święty odprawiane w zabytkowym, drewnianym kościele z Drążdżewa. Każdorazowe uczestniczą w nich setki wiernych. Eucharystie te mają w sobie niezwykły klimat niespotykany nigdzie indziej. To nie koniec atrakcji przygotowanych na tegoroczne „Miodobranie…” Warto też skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. Dla spragnionych nieco spokojniejszego wypoczynku na leśnej polanie zapłonie ognisko.

„Miodobranie w skansenie” to niezaprzeczalnie najsłodsza impreza w ofercie muzealnej. Miody i produkty pszczele obecne będą wszędzie na terenie ekspozycji. Wizyta w skansenie 7 lipca może to znakomity pomysł na ciekawe rozpoczęcie wakacji i rodzinne spędzenie wolego czasu. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pogoda pozwoli na długie spacery i wspólną zabawę na świeżym powietrzu./Jarosław Asztemborski Muzeum Wsi Mazowieckiej


Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB