Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Ruszył konkurs na najaktywniejszą liderkę obszarów wiejskich

2013-07-11 16:21:23 (ost. akt: 2013-07-11 16:26:50)

Do wygrania są pieniądze na realizację najciekawszych przedsięwzięć. Zgłoszenia można nadsyłać do końca sierpnia. Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek Adam Struzik.

Ruszył konkurs na najaktywniejszą liderkę obszarów wiejskich

Autor zdjęcia: sxc.hu

– Kobiety są skoncentrowane na tym, co robią, są sumienne, pracowite i potrafią bardziej czuć odpowiedzialność za losy swoich wspólnot, dlatego zawsze zachęcałem i zachęcam panie do aktywności społecznej – powiedział marszałek Adam Struzik.

Ponad 1/3 populacji kobiet na Mazowszu to mieszkanki obszarów wiejskich. Przy czym wieś to już nie tylko produkcja rolnicza, to również agroturystyka, miejsce przywracania regionalnych smaków, inicjatyw kulturalnych opartych na tradycjach. Dużą rolę w nowym obliczu wsi odgrywają kobiety – i te zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich, i te, które w pojedynkę odkrywają, że mogą na wsi dużo zmienić. Chętnie sięgają po środki unijne, by rozwijać rodzinne gospodarstwa. Dominują wśród laureatów różnego typu konkursów na tradycyjną żywność. Dzięki nim nie zanikają ludowe wzornictwa czy pieśni.

Z myślą o uhonorowaniu tych postaw i zachęceniu kolejnych pań do aktywności społecznej, Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich organizuje konkurs na najaktywniejszą liderkę obszarów wiejskich na Mazowszu. Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy przesłać do 31 sierpnia do urzędu marszałkowskiego wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z co najmniej dwoma rekomendacjami. Ważne, aby opisywana działalność była udokumentowana w postaci kronik, sprawozdań czy relacji medialnych.

W konkursie mogą wziąć udział m.in. działaczki kół gospodyń wiejskich, organizacji pozarządowych, a także lokalnych grup działania, które aktywnie działają na rzecz rozwoju obszarów wiejskich na Mazowszu. Doceniana będzie aktywność m.in. w wykorzystywaniu funduszy unijnych, innowacyjnych technologii, dóbr kultury, w rozwijaniu turystyki na obszarach wiejskich czy rolnictwa ekologicznego oraz w podnoszeniu jakości żywności, a także w ożywianiu społeczności lokalnych.

Jest o co walczyć. Laureatki otrzymają nagrody rzeczowe – każda za kwotę 700 zł, w przypadku wyróżnienia – za 500 zł. Poza tym przewidziane są nagrody pieniężne na realizację najciekawszych przedsięwzięć na rzecz rozwoju obszarów wiejskich – I miejsce – nagroda do 6300 zł, II miejsce – do 5300 zł, a III miejsce – do 4300 zł, w przypadku wyróżnień – do 500 zł.

Szczegółowe zasady są w regulaminie dostępnym na stronie: www.mazowieckie.ksow.pl, gdzie znajduje się również formularz zgłoszeniowy./Marta Milewska, rpZgłoszenia należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie
Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
ul. Skoczylasa 4, 03-469 Warszawa
Z dopiskiem na kopercie „Konkurs na liderkę wiejską”

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB