Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

40 osób utopiło się na Mazowszu. Jak się kąpać, żeby przeżyć?

2013-07-12 11:47:37 (ost. akt: 2013-07-16 19:44:46)

Brawura, alkohol, nierozsądna zabawa lub szczególnie niebezpieczne skoki „na główkę” mogą okazać się tragiczne w skutkach. Od początku roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło 40 osób, a wśród ofiar aż 87 proc. stanowią mężczyźni.

40 osób utopiło się na Mazowszu. Jak się kąpać, żeby przeżyć?

Autor zdjęcia: Arch.

W związku z dużą liczba utonięć podczas wakacji, służby i inspekcje podejmują dodatkowe działania, zwiększające bezpieczeństwo kąpiących się w akwenach. Trwają lądowe oraz wodne patrole policji, WOPR i straży miejskich. Kontrolowane są kąpieliska, a także miejsca objęte zakazem kąpieli. Jednak żadne kontrole nie zastąpią zdrowego rozsądku i zachowania bezpieczeństwa. Dlatego nad wodą warto przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- starajmy się korzystać z kąpielisk strzeżonych
- stosujmy się bezwzględnie do poleceń osób nadzorujących
- nie wchodźmy do wody po alkoholu
- nie wskakujmy do wody, zwłaszcza na głowę i nie wchodźmy sami do wody
- dzieci powinny wchodzić do wody zawsze pod opieką dorosłych

W tegorocznym sezonie letnim na terenie województwa mazowieckiego samorządy wyznaczyły 14 miejsc przeznaczonych do kąpieli i 7 kąpielisk. Według danych sanepidu obecnie można korzystać z 19 takich punktów. Status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi miejsce ma lepszą bazę sanitarną, ratownicy więcej sprzętu - w tym motorówkę, a woda jest badana co miesiąc (a nie tylko na początku sezonu). Lista miejsc przeznaczonych do kąpieli dostępna jest na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w zakładce Kąpieliska 2013.

PAMIĘTAJ: 5 - 6 minut od rozpoczęcia tonięcia to czas, w którym należy podjąć reanimację - sztuczne oddychanie i masaż serca. Jeśli wypadek zdarzy się w miejscu niestrzeżonym, szanse na uratowanie są znacznie mniejsze./Ivetta Biały,Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB