Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Sierpc w akwareli Wojciecha Witkowskiego

2013-08-06 09:31:29 (ost. akt: 2013-08-13 12:34:19)

Do 30 września, Miejska Biblioteka Publiczna w Sierpcu zaprasza na wystawę „Sierpc w akwareli Wojciecha Witkowskiego”. - Tematyka jest związana z Sierpcem, gdyż to jest moje rodzinne miasto i chciałbym je uwiecznić tak, jak je widzę, jego nastrój i specyficzną atmosferę.- mówi artysta.

Akwarele Wojciecha Witkowskiego

Akwarele Wojciecha Witkowskiego

Autor zdjęcia: WW

Wojciech Witkowski zaprezentował 24 prace wykonane w technice akwareli. Zdaniem artysty jest to najtrudniejsza z technik malarskich. Tylko jedna z prac wykonana została w technice linorytu.

- Wcześniej malowałem Sierpc wielokrotnie, jednak zawsze w technice olejnej i pasteli suchej. Sierpc w technice akwareli malowałem po raz pierwszy. Zazwyczaj maluję głównie sierpecki skansen, kościoły oraz stare sierpeckie uliczki. Uważam, że prace malowane na papierze, doskonale komponują się z charakterem biblioteki, w której są eksponowane. Może ktoś wykorzysta je, jako ilustracje do książki lub posłużą do wydania na przykład pocztówek lub kalendarza. – mówi Wojciech Witkowski.

Zdaniem artysty, w Sierpcu jest bardzo dużo ciekawych zakątków, które można uwiecznić. Szczególnie stara część miasta oraz skansen, w którym zawsze jest mnóstwo tematów malarskich. Prace, które można obejrzeć w bibliotece przedstawiają między innymi sierpecką ulicę Św. Wawrzyńca, Pl.Kardynała Wyszyńskiego czy Chopina.

- Jestem bardzo wdzięczny dyrekcji oraz pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu za fachowe przygotowanie wystawy moich prac. Panie włożyły w to przedsięwzięcie bardzo dużo pracy i wysiłku.



http://i.wm.pl/00/04/73/40/n/wystawa-w-bibliotece-09-05-2013r-088-1167449.jpg


Ostatnią indywidualną wystawę tego artysty można było podziwiać w Klubie Garnizonowym w Leźnicy Wielkiej dwa lata temu.

- Biorę udział w licznych wystawach zbiorowych. Tylko w roku 2012 uczestniczyłem w dziewięciu takich wystawach. W tym roku mam już zaliczoną jedną wystawę zbiorową oraz jedną poplenerową, plenery plastyczne w Gozdowie i Sierpcu, a w sierpniu planuje udział w plenerze, który organizowany jest przez Stowarzyszenie Pracy Twórczej w Ciechanowie.


http://i.wm.pl/00/04/73/40/n/wystawa-w-bibliotece-09-05-2013r-001-1167444.jpg


Autorytetami malarskimi dla Witkowskiego są mistrzowie tacy jak Jacek Malczewski, Julian Fałat, Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Wojciech Kossak, Leon Wyczółkowski oraz Władysław Ślewiński.


Wojciech Adam Witkowski pochodzi z Sierpca. Maluje od wielu lat, głównie portrety, pejzaże, kwiaty i konie. Interesuje się różnymi technikami malarskimi, jednak przeważnie uprawia malarstwo olejne, akwarelę oraz pastel. Jest członkiem grupy plastycznej „Impresja” w Sierpcu oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Pracy Twórczej w Ciechanowie, prowadzi zajęcia dla uczniów uzdolnionych plastycznie w ramach programu „Uczeń naszą szansą” w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gójsku. Wieloletni uczestnik kilkunastu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów plastycznych. Z powodzeniem brał udział w konkursach konkursach plastycznych w kategorii dorosłych twórców. Swoje prace prezentował na kilkunastu wystawach zbiorowych, poplenerowych i indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Od 1994r. pełni służbę w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, jako oficer sekcji kontrolno-rozpoznawczej. Absolwent Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu oraz Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego Katedry Edukacji Obywatelskiej i Zarządzania Kryzysowego. Obecnie kontynuuje studia podyplomowe na kierunku plastyka, historia sztuki.




Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB