Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

„Lubię to” – tak wybieramy Proboszcza Roku

2013-08-26 10:12:39 (ost. akt: 2013-08-26 10:32:54)

Ksiądz Stanisław Zarosa z Parafii Św. Benedykta w Sierpcu zdobył już 138 „lajków”, ale zdecydowanie wyprzedza go ksiądz Stachurski z Popowa liczbą 551.

Ksiądz Stanisław Zarosa SAC, podczas mszy, pierwszy z prawej strony

Ksiądz Stanisław Zarosa SAC, podczas mszy, pierwszy z prawej strony

Autor zdjęcia: Arch.

Katolicka Agencja Informacyjna jest organizatorem plebiscytu na Proboszcza Roku. Sylwetki nominowanych są zaprezentowane na facebook’u, wśród nich znajduje się Parafia Św. Benedykta z Sierpca. Głosowanie odbywa się za pomocą „lajków”.

Jak przedstawiono sylwetkę księdza Zarosy?

„Ksiądz Stanisław Zarosa SAC to osoba odpowiedzialna, otwarta na wszelkiego rodzaju inicjatywy, bardzo dobry organizator, służący każdemu swoją radą i pomocą a jednocześnie osoba bardzo wrażliwa i ciepła. Szczególną troską otacza dzieci i młodzież oraz osoby starsze. Sprawnie potrafi połączyć życie parafii z życiem społeczności lokalnej. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń mających miejsce w parafii tj. pikniki rodzinne, festyny z okazji dnia Matki i Dziecka, dzięki którym przyciąga do kościoła wiele osób. Organizuje zbiórki ubrań, produktów sanitarnych i żywności dla ubogich nie tylko z naszej parafii i kraju (powodzianie w 2010 r na południu Polski), ale także potrzebujących ze wschodu (dom dziecka na Białorusi).
Sprawnie łącząc życie parafii z życiem społeczności lokalnej ściśle, w różnych obszarach działalności współpracuje z Zarządem Osiedla i władzami lokalnymi. Jest współorganizatorem pikniku dla Seniorów, choinki i paczek bożonarodzeniowych dla dzieci oraz biegów młodzieży nad Sierpienicą. Jest patriotą i propagatorem patriotyzmu, dzięki niemu w Sierpcu, co roku organizowany jest Dzień Flagi 2 maja. W ciekawy sposób przypomina mieszkańcom istotę Wielkiego Piątku poprzez niesienie przez siebie samego dużego krzyża i prowadzenie modlitwy w towarzystwie dzieci i młodzieży ulicami naszego miasta. Jest również inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń na skalę światową – zaprasza do Sanktuarium artystów, wykonawców muzycznych koncertów na światowym poziomie między innymi: chór z Tajlandii, zespół Krakowskie Przedmieście, Marcin Styczeń, Antonina Krzysztoń, Kazimierz Kowalski męski chór z Rosji, chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses z Płocka oraz lokalne zespoły. Jako dyrektor Publicznego Gimnazjum w Sierpcu utworzonego przez Pallotynów organizuje wiele wyjazdów naszej młodzieży na Pallotyńskie Spotkania Młodych w Ołtarzewie, czuwania w Częstochowie, rajdy rowerowe, spotkania młodzieży z bardzo ciekawymi ludźmi np. misjonarzami, świeckimi pielgrzymami.
W szkole corocznie w czasie Wielkiego Postu młodzież odbywa bardzo interesujące i rozwijające ją duchowo rekolekcje, które trwają przez okres 3 dni codziennie po kilka godzin (a nie jak w większości szkół ograniczają się jedynie do uczestniczenia we mszy św. z kazaniem).Organizuje comiesięczne dni skupienia dla młodzieży i Rady Pedagogicznej. Dba o rozwój naszej parafialnej scholi AGAPE , dla której zawsze znajdą się fundusze, aby zakupić odpowiedni sprzęt (nagłośnienie, mikser, statywy, instrumenty muzyczne) lub sfinansować wyjazdy na jednodniowe spotkania modlitewne w Ołtarzewie, Częstochowie czy Dąbrowie.
Jest zdania, że w przypadku sukcesów dzieci i młodzieży trzeba je chwalić i o tym mówić (potrafi będąc na jakiś uroczystościach w okolicznej parafii zaprosić dzieci z tamtejszej szkoły na występy w naszym kościele, aby parafianie zobaczyli jak uzdolnione mamy dzieci i młodzież – np. dzieci ze SP w Szczutowie, Gójsku, Sierpeckiej Szkoły Muzycznej. Ze szkołą z Rościszewa od 2 lat organizuje Gawędę Poetycką, która jest wystawiana w Sanktuarium i Sierpeckim Centrum Kultury i Sztuki). Dba o rozwój przyparafialnych wspólnot: Odnowa w Duchu Świętym, Legion Maryi,Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Rodziny Nazaretańskie. Wspiera działania parafialnych kółek różańcowych. Jest współtwórcą powstania grupy lektorskiej wśród świeckich, którzy w niedzielne msze św. angażują się w czytanie Słowa Bożego. Współpracuje z przyparafialną grupą AA.
Bardzo trafną inicjatywą ks. Stanisława jest odmawianie pacierza w każdą niedzielę przed mszami świętymi, (dzięki, której wielu parafian przypomniało sobie treść 10 przykazań Bożych czy 5 przykazań kościelnych)Przykładem otwarcia na inicjatywy jest wsparcie techniczne i finansowe propozycji wybudowania i przygotowania „żywej” szopki bożonarodzeniowej, którą ks. Stanisław od razu podjął.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa kościoła i miejsca wokół niego założył monitoring . Z okazji 30-lecia parafii św. Benedykta został zakupiony dzwon (ze zbiórki parafian), któremu nadano imię „bł. Jana Pawła II”. Zainstalował multimedia ułatwiające modlitwę i śpiew w Kościele oraz prezentację zdjęć i filmów o tematyce religijnej (np. film Odważni z okazji Dnia Ojca,”October baby” na Dzień Świętości Życia).
Jako proboszcz i Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej jest bardzo dobrym organizatorem - troszczy się o Sanktuarium, jako obiekt sakralny, który jest zagrożony zniszczeniem. Podjął skutecznie działania i pozyskał z Ministerstwa Kultury i Sztuki środki (w kwocie ponad 500 000 zł) na ratowanie Sierpeckiego Wzgórza Loret oraz sprawnie połączył współpracę Opactwa Sióstr Benedyktynek (właściciela Sanktuarium) z władzami lokalnymi miasta Sierpca (z UM przekazana została kwota ponad 250 000 zł na powyższy cel). Wszystkie inicjatywy, a w szczególności ta ostatnia zainicjowana od początku pełnienia funkcji Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Benedykta w Sierpcu przez Księdza Stanisława Zarosę SAC upewniły nas w przekonaniu, że nasz Proboszcz zasługuje na miano Proboszcza Roku 2013.”

Na księdza można głosować, klikając w "lubię to" na profilu KAI.
Kolejna nagroda, to Nagroda Kapituły, która wybierze "Proboszcza Roku". Wielka Gala odbędzie się 20 września.

Uwaga. Ilość osób głosujących została podana na dzień 26 sierpnia br.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB