Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Bracia Mroczkowscy z awansem do superligi

2013-09-18 09:10:59 (ost. akt: 2013-09-18 09:34:02)

Dariusz i Jakub Mroczkowscy, para sędziowska z Sierpca, otrzymała awans do superligi. O swojej ciężkiej pracy na boisku opowiadają czytelnikom Naszego Sierpca.

Bracia Mroczkowscy na jednym z meczów

Bracia Mroczkowscy na jednym z meczów

Nasza przygoda z sędziowaniem zaczęła się w 2006 roku , gdy nasi koledzy sędziowie Krzysztof Wolski, Zbigniew Bombalicki i nieżyjący Wiesław Laskowski zaproponowali nam udział w seminarium sędziów piłki ręcznej woj. mazowieckiego. Jako byli zawodnicy, nie chcąc rozstawać się z ulubioną dyscypliną sportu postanowiliśmy przyjąć zaproszenie. W 2007 roku otrzymaliśmy status sędziów kandydatów i pierwszą nominację do sędziowania poważnych zawodów - Turniej Nadziei Olimpijskich. Dobre noty otrzymane na tym turnieju skutkowały powołaniem do Gdańska na kursokonferencję sędziów Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Tam zdaliśmy pozytywnie egzamin uprawniający do prowadzenia meczów na poziomie II ligi. Rozgrywki drugoligowe sędziowaliśmy dwa sezony. Poziom sędziowania jaki prezentowaliśmy w drugiej lidze przekonał kolegium sędziów do nominowania nas w 2009 roku do prowadzenia meczów w I lidze.

Cztery sezony spędzone w pierwszej lidze były bardzo dobrą lekcją sędziowania i pozwoliły nam zdobyć duże doświadczenie. W sezonie 2011/2012 w rankingu sędziów pierwszoligowych uplasowaliśmy się na trzeciej pozycji. Postanowiliśmy w kolejnym sezonie powalczyć o pierwsze miejsce. Obsady meczów (mecze o podwyższonym ryzyku), jakie otrzymywaliśmy w sezonie 2012/2013 oraz noty otrzymane od delegatów za sędziowane mecze pozwalały domyślać się, że jesteśmy w grupie par sędziowskich z możliwością awansu do Superligi. Kolejnym takim przykładem było nominowanie nas do prowadzenia spotkania w ramach ¼ Pucharu Polski. Sezon 2012/2013 zakończyliśmy na I miejscu w rankingu sędziów pierwszoligowych.

Po zakończeniu rozgrywek zaczęliśmy przygotowania do kolejnej kursokonferencji. W dniach 30.08-01.09.2013 w Olsztynie uczestniczyliśmy w wykładach, spotkaniach oraz co dla nas najważniejsze w corocznym egzaminie teoretycznym i sprawdzianie fizycznym. W ostatnim dniu sędziowskiego zgrupowania czekaliśmy z zaciśniętymi gardłami i przyśpieszonymi tętnami na ogłoszenie wyników egzaminów i podanie nominacji na poszczególne ligi. Przewodniczący kolegium sędziów oznajmił, że w sezonie 2013/2014 do prowadzenia spotkań w najwyższej klasie rozgrywkowej PGNiG Superlidze, awans otrzymuje jedna para pierwszoligowa, którą jest Dariusz i Jakub Mroczkowscy z Sierpca, byliśmy chyba najszczęśliwszymi osobami na świecie. Dla nas to ogromne wyróżnienie, spełnienie marzeń. Sukces ten zadedykowaliśmy naszemu niedawno zmarłemu ojcu Zbigniewowi Mroczkowskiemu, dzięki któremu związaliśmy się z tą dyscypliną sportu. Specjalne podziękowania należą się naszym rodzinom, które w związku z częstymi wyjazdami muszą godzić się na nasze nieobecności. 28 września w Koszalinie, odbędzie się nasz debiut w PGNiG Superlidze kobiet, mecz pomiędzy Firmus AZS Politechnika Koszalin – SPR Ruch Chorzów./ Dariusz i Jakub Mroczkowscy.

Warto zaznaczyć, że bracia Mroczkowscy potrafią pogodzić sędziowanie z życiem zawodowym. Dariusz Mroczkowski jest strażakiem w sierpeckiej jednostce PPSP, natomiast Jakub, kierowcą w szpitalu.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB