Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Wyciek amoniaku w sierpeckim browarze

2013-10-18 14:02:37 (ost. akt: 2013-10-18 14:15:14)

9. października na terenie Browaru Kasztelan zostały przeprowadzone powiatowe ćwiczenia ratownicze, których tematem była likwidacja wycieku amoniaku na terenie zakładu. W symulację zdarzeń, oprócz zakładowych służb Browaru Kasztelan, zostały zaangażowane: Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sierpcu, Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe oraz Straż Miejska. W poczuciu odpowiedzialności za bezpieczeństwo pracowników i otoczenia, Browar Kasztelan regularnie od lat współorganizuje ćwiczenia potencjalnych sytuacji awaryjnych.

Akcja ratownicza w browarze

Akcja ratownicza w browarze

Ćwiczenia w Browarze Kasztelan rozpoczęły się od ogłoszenia za pomocą sygnałów dźwiękowych, alarmu chemicznego. Kolejnym etapem była ewakuacja wszystkich pracowników browaru w bezpieczne miejsce, wskazane przez zakładowe służby ratownicze. Szkolenie zakończyła akcja usunięcia awarii, obejmująca zamknięcie instalacji, z której wyciekł amoniak. Po opanowaniu sytuacji związanej z zagrożeniem przeprowadzono pokaz gaszenia pożaru przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego. Każdy z pracowników miał możliwość praktycznego użycia gaśnicy i sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce.

W ćwiczenia zaangażowane zostały zewnętrzne jednostki ratownicze oraz pracownicy browaru. Do zadań zakładowych służb ratowniczych należały m.in.: przećwiczenie systemu alarmowania, powiadomienie pracowników browaru i służb zewnętrznych o awarii, przeprowadzenie ewakuacji osób ze stref zagrożonych w wyznaczone bezpieczne miejsca oraz usunięcie awarii wycieku amoniaku z udziałem jednostek Ratownictwa Chemicznego i Straży Pożarnej. Ważnym elementem ćwiczeń było doskonalenie współpracy pomiędzy ratownikami Browaru i zawodowymi ratownikami Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

"Dzisiejsza akcja to dla nas sprawdzian naszych umiejętności i reakcji na wypadek potencjalnej sytuacji awaryjnej. Szkolenie zostało przeprowadzone zgodnie z przyjętymi założeniami, obowiązującymi przepisami BHP i naszymi wewnętrznymi procedurami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Praktyczne szkolenie to ważny element budowania świadomości pracowników i odpowiedzialności za bezpieczeństwo - swoje i kolegów". - ocenia Włodzimierz Ptasik, Specjalista ds. BHP w Browarze Kasztelan, nadzorujący podczas akcji zakładowe służby ratownicze.

„Na uwagę zasługuje fakt, iż nasze wysiłki w obszarze bezpieczeństwa znajdują uznanie wśród ekspertów. W ubiegłym roku Browar Kasztelan zajął I miejsce w konkursie "Pracodawca –organizator bezpiecznej pracy", zorganizowanym na Mazowszu przez Państwową Inspekcję Pracy" – podkreśla Piotr Zając.
Ćwiczenia ratownicze odbyły się w ramach Wojewódzkich Kompleksowych Ćwiczeń Obronnych ,,MAZOWSZE 2013”/ Jagoda Jastrzębska, Kierownik ds. Rozwoju Odpowiedzialnego Biznesu


Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB