Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze” - Andrzejki w skansenie i ratuszu

2013-11-08 14:55:26 (ost. akt: 2013-11-08 15:10:27)

Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. Przez cały listopad w skansenie i ratuszu organizowane są spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską. Ratusz zaprasza na „Wieczory andrzejkowe”, natomiast skansen proponuje program edukacyjny „Andrzejki w skansenie”.

„Święty Andrzej ci ukaże, co ci życie niesie w darze” 
- Andrzejki  w skansenie i ratuszu

Autor zdjęcia: D.K

Wieczory andrzejkowe rozpoczyna gawęda podejmująca temat obyczajowości andrzejkowej sprzed lat. Które z wróżb cieszyły się największym powodzeniem? Jaką wagę przywiązywano do przepowiedni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie odnaleźć w andrzejkowej gawędzie. Następnie uczestnicy będą sobie wróżyć pod kierunkiem instruktora. Ustawianie butów w kierunku wyjścia, wróżenie z magicznej księgi, z pestek jabłka, czy liczenie grochu to wróżby, które dostarczą z pewnością wielu emocji. Jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości? Jakie imię będzie nosił mąż lub żona? Tajemnicza nocna sceneria, pojawiające się tu i ówdzie czarownice i nietoperze, efekty świetlne oddające ducha i magię Andrzejek to tylko niektóre elementy magicznej aranżacji.
Tymczasem skansen w listopadzie zaprasza na program edukacyjny „Andrzejki w skansenie”, który obejmuje wspomnianą powyżej gawędę i wspólne wróżenie, a także wstęp na teren skansenu oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej wraz z przewodnikiem. Do końca listopada we wnętrzach dziesięciu chałup z przełomu XIX i XX wieku prezentowany jest wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu (np. tkactwo).
Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Wróżyć mogą sobie wszyscy - niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”.
Chcielibyście poznać przyszłość?
Szukacie pomysłów na tradycyjne andrzejkowe wróżenie?
Zapraszamy do skorzystania z oferty ratusza i skansenu !


Koszt uczestnictwa w „wieczorach andrzejkowych” realizowanych w ratuszu wynosi 5 zł. od osoby.
Koszt uczestnictwa w programie edukacyjnym „Andrzejki w skansenie” realizowanym w skansenie wynosi 11 zł. od osoby.

Zapisy na zajęcia :
wieczory andrzejkowe w ratuszu – nr tel. 24 275 28 26 ratusz@mwmskansen.pl
„Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36, rezerwacje@mwmskansen.pl

Agnieszka Jezierska - ChalickaKomentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB