Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

2014-03-19 17:10:58 (ost. akt: 2014-03-19 17:14:28)

Nawiązując do tradycji przygotowania palm wielkanocnych i święcenia ich w kościele, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do udziału w konkursie pt. „Tradycyjna palma wielkanocna”.

Konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną

Autor zdjęcia: D.K

Wystawa palm zgłoszonych do konkursu jest jednym ze stałych punktów programu „Niedzieli Palmowej w skansenie” i cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Celem konkursu jest upowszechnianie obyczajowości związanej ze Świętami Wielkanocnymi oraz symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej lub zbiorowej aktywności artystycznej oraz zdobywania wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonywania palm. Zaproszenie do udziału w konkursie jest skierowane zarówno do dzieci i młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych. Zadanie polega na wykonaniu palmy wielkanocnej, z wykorzystaniem tradycyjnych metod i materiałów. Przed przystąpieniem do pracy zachęcamy do poszerzenia wiedzy na temat tradycyjnych technik wyrobu palm, rodzajów materiałów, a także znaczenia palm w tradycji ludowej. Wiedza ta z pewnością okaże się pomocna podczas wykonywania palmy i zagwarantuje zgodność wykonanej pracy z wymogami regulaminowymi. Stawiamy na ludowość i folklor, zatem tradycyjne techniki zdobnicze oraz naturalne materiały są mile widziane. Prace zgłoszone do konkursu „Tradycyjna palma wielkanocna” oceniane będą w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. Oceny palm dokonają zwiedzający, którzy poprzez wypełnienie specjalnych kuponów wybiorą najpiękniejszą tradycyjną palmę. Komisja MWM w Sierpcu dokona przeliczenia głosów, tak, by jeszcze podczas „Niedzieli Palmowej w skansenie” – 13 kwietnia 2014 roku, zostały ogłoszone wyniki. Autorzy prac, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną nagrodzeni. W każdej z kategorii zostanie przyznane I, II oraz III miejsce, ponadto spośród wszystkich prac Komisja wyłoni jedną, która zostanie uhonorowana Nagrodą Specjalną Dyrektora MWM w Sierpcu. Palmy należy dostarczyć do Działu Upowszechniania i Promocji, mieszczącego się w budynku „G” na terenie skansenu w Sierpcu, ul. Narutowicza 64. Termin składania prac upływa 7 kwietnia 2014 roku. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie mwmskansen.pl w zakładce KONKURSY/PROJEKTY.
Niegdyś palmy wielkanocne wykonywano z zielonych gałązek symbolizujących nowe życie, przypływ sił witalnych i coroczną odnowę roślin. Dodawano do nich suszone lub bibułkowe kwiaty oraz różnokolorowe wstążeczki. Z przygotowanymi w ten sposób palmami mieszkańcy wsi podążali do kościoła, gdzie ksiądz dokonywał ich poświęcenia. Po powrocie do domostw kropiono nimi chałupę, gospodarstwo, a nawet zwierzęta. Co więcej, uderzano się lub dotykano palmami, aby przekazywać sobie ich zdrowotną moc. Palmą uderzano również krowy, które po raz pierwszy wychodziły wiosną na pastwisko, aby zagwarantować obfitą ilość mleka. Każdego roku – przed zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy, należało wykonać nową palmę, bowiem ubiegłoroczną palono w piecu chlebowym, a popiół rozsypywano na polach przed pierwszą orką. Dawniej do wykonania wielkanocnej palmy przywiązywano wielką wagę i starano się, by była ona wyjątkowa i efektowna. Współcześnie zwyczaj ten jest już niemal zupełnie zapomniany – palmy najczęściej kupuje się na jarmarkach, bazarkach, a nawet w sklepach. Rzecznego wykonywania palm podejmują się nieliczni pasjonaci ludowej obrzędowości. Nie pozwólmy na zanik tej pięknej tradycji, uczyńmy jak najwięcej, by wciąż była obecna wśród nas.


Agnieszka Jezierska-Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB