Niedziela, 18 listopada 2018. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Magazyny jak dwa boiska do piłki - rozbudowa Browaru Kasztelan

2014-04-03 08:59:11 (ost. akt: 2014-04-03 09:40:36)

Rok 2013 w Browarze Kasztelan upłynął wokół jego rozbudowy - największej inwestycji w branży piwowarskiej w Polsce od dekady. Jej wartość szacowana jest na kwotę 187 mln złotych. Pierwszego piwa z nowej warzelni będziemy mogli spróbować już w lipcu tego roku.

Magazyny jak dwa boiska do piłki - rozbudowa Browaru Kasztelan
Zaplanowane inwestycje zapewnią jeszcze w tym roku ponad dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych Kasztelana (z obecnych 1 mln hl do 2 mln 600 tys. hl rocznie) oraz przyczynią się do wzrostu mocy produkcyjnych całej grupy Carlsberg Polska z obecnych 7 mln hl do 8,5 mln hl w skali roku.

Prace inwestycyjne w Browarze Kasztelan obejmują powstanie nowej warzelni, która będzie warzyć 11 warek na dobę, postawienie 10 nowych zbiorników fermentacyjnych, każdy o pojemności 7 000 hl. Ponadto, zbudowany zostanie magazyn o łącznej kubaturze ok. 15 tys. mkw. Dla porównania, powierzchnia nowego magazynu odpowiadać będzie dwóm pełnowymiarowym międzynarodowym boiskom piłkarskim. Konsekwencją rozwoju mocy Browaru Kasztelan jest również postawienie nowej linii puszkowej produkującej 17 puszek piwa na sekundę (60 000 puszek/godz.). Zakończenie wszystkich prac inwestycyjnych planowane jest w trzecim kwartale tego roku.

Korzyści dla zakładu i otoczenia

Inwestycje w Kasztelanie będą miały wpływ na ogólne ożywienie gospodarcze. Dzięki nim, zwiększą się wpływy z podatków do Urzędu Miasta, do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, a przede wszystkim wzrośnie zatrudnienie zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie w powiecie. Obecnie browar zatrudnia 190 osób, jednocześnie 80 osób zatrudnionych jest w firmach zewnętrznych, bezpośrednio pracujących na terenie Kasztelana.

Browar przyjazny środowisku

W ramach rozbudowy Browaru Kasztelan zostały opracowane plany wykorzystujące najlepsze dostępne techniki ochrony środowiska, by jeszcze bardziej minimalizować wpływ na otoczenie z korzyścią dla środowiska. Kolejną korzyścią z inwestycji, odzwierciedlającą wysiłki browaru aby zmniejszyć jego wpływ na otoczenie, jest jeszcze efektywniejsze gospodarowanie mediami. Przykładowo, większa efektywność energetyczna produkcji piwa spowoduje obniżenie wskaźników zużycia energii aż o 20 proc. w stosunku do 2013 roku mimo zwiększenia mocy produkcyjnych.

- Mimo spadającego rynku piwa (wg. GUS o -2% w 2013 roku w porównaniu do 2012 roku) firma Carlsberg Polska osiągnęła wzrost ilościowy na poziomie 5,3% oraz wartościowy 6,6%. Uznaniem konsumentów cieszy się również marka Kasztelan Niepasteryzowany warzona w Sierpcu, której sprzedaż pod względem ilościowym w poprzednim roku wzrosła aż o 28%. Inwestycja w Browarze Kasztelan jest więc niezbędna aby zaspokoić potrzeby rynku i wzmocnić pozycję naszych piw na rynku lokalnym i ogólnopolskim. Równocześnie cieszymy się, że rozwój zakładu, który jest częścią lokalnej społeczności, wpłynie pozytywnie na otoczenie, zwiększając ożywienie gospodarcze w gminie i powiecie.- mówi Piotr Zając, Dyrektor Browaru Kasztelan w Sierpcu.

- Cieszy nas, że realizacja tak ogromnej inwestycji idzie pełną parą. Jest to możliwe ponieważ jesteśmy do niej dobrze przygotowani, a dzięki zaangażowaniu pracowników oraz partnerów wszystko przebiega sprawnie i zgodnie harmonogramem. Sprzyja nam również łagodna zima i wczesna wiosna umożliwiając nieprzerwane prowadzenie prac. Myślę, że wszyscy jesteśmy dumni iż tworzymy nowy rozdział w historii Browaru Kasztelan. – podkreśla Bogusław Mietła, Menedżer Projektu, odpowiedzialny za projekt rozbudowy Browaru Kasztelan./ip

Komentarze (1)

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. gosc #1365913 | 83.18.*.* 3 kwi 2014 10:00

    Wzrost zatrudnienia?? Ciekawe o ile? Browar zwiększy ponad 2-krotnie swoją moc produkcyjną, a zatrudni kilkanaście osób, czyli ok. 10 % aktualnego zatrudnienia i to jeszcze na umowy na pół etatu. Ech, gdzie się podziała ta firma z czasów dyrektora Szczepka?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz