Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Jak wyposażyć dziecko do szkoły i nie przepłacić?

2014-05-07 20:36:24 (ost. akt: 2014-05-07 20:45:59)

Podręczniki, plecak, zeszyty i długopisy... Lista potrzebnych rzeczy jest naprawdę długa! Jak co roku, pod koniec wakacji sklepy wypełniają się nieco spanikowanymi rodzicami, którzy w pospiechu starają się skompletować wyprawkę dla małych lub całkiem już dużych dzieci. Tymczasem kupując „z głową” możemy sporo zaoszczędzić.

Jak wyposażyć dziecko do szkoły i nie przepłacić?
Czas na podręczniki

Największy wydatek stanowią zazwyczaj podręczniki, niezależnie od tego, czy nasze dziecko chodzi do podstawówki, czy też już do liceum. Dlatego warto pomyśleć o nich wcześniej, zamiast w ostatnim momencie kupować je za dowolną cenę, bez zastanowienia. Przede wszystkim, pamiętajmy o niezawodnych sklepach internetowych, jak np. Merlin.pl – kupimy w nim podręczniki szkolne tańsze nawet o kilkanaście procent. Możemy też zdecydować się na kupienie podręczników używanych. Dobrze jest jednak pamiętać, że nieraz mogą być one nieaktualne – podstawa programowa bardzo szybko się zmienia. Niektóre będą także mocno zniszczone.


A może hurtownia?

Ciekawym i wykorzystywanym przez coraz większą liczbę rodziców sposobem zaoszczędzania podczas zakupów szkolnych jest kupowanie artykułów piśmienniczych hurtowo. Nie chodzi oczywiście o ogromne ilości, jednak zestaw kilkunastu – kilkudziesięciu zeszytów z pewnością w ciągu roku zdążymy zużyć. Wiele sklepów umożliwia taki zakup, a zdobyte w ten sposób przedmioty są zwykle o wiele tańsze. Jedynym minusem jest mniejszy wybór – często trudniej jest w ten sposób znaleźć wymarzony zeszyt z różowym konikiem czy ulubionym bohaterem kreskówki. Dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku starszych dzieci, które nie przywiązują już zbyt wielkiej wagi do tego, z jakich akcesoriów korzystają w szkole. W przypadku maluchów warto więc poszukać tańszych produktów w sklepach internetowych czy na specjalnych targach szkolnych.


Używany plecak? Tak, ale...

Kolejnym sporym wydatkiem jest zakup plecaka lub tornistra. Dlatego też część osób poszukuje ich na rynku wtórnym, co rzeczywiście znacznie obniża cenę. Jednak w tym przypadku należy zachować szczególną ostrożność – musimy pamiętać, że dziecko będzie nosić plecak codziennie na własnych plecach, a to oznacza, że będzie miał on znaczny wpływ na zdrowie jego kręgosłupa. Zatem nawet kupując plecak używany, musimy kierować się zasadami bezpieczeństwa – powinien mieć on usztywniany typ, najlepiej z lekkim stelażem lub odpowiednio wyprofilowany. Paski muszą posiadać regulację i nie być zbyt długie, warto też zwrócić uwagę na ilość przegródek i znaki odblaskowe.


Skompletowanie wyprawki szkolnej dla dziecka nie musi co roku rujnować naszego domowego budżetu. Wystarczy zainteresować się sprawą odpowiednio wcześnie i na spokojnie wybrać optymalne rozwiązanie.


Materiał zewnętrzny