środa, 19 września 2018. Imieniny Januarego, Konstancji, Leopolda

Radialne czy diagonalne – jakie opony letnie kupić?

2014-05-07 20:49:58 (ost. akt: 2014-05-07 21:08:15)

Na rynku oponiarskim występuje wiele różnego rodzaju opon. Osoby niezaznajomione z terminologią stosowaną w segmencie oponiarskim będą miały nie lada problemy z dokonaniem trafnego wyboru, który spełniałby ich oczekiwania. Czym różnią się opony diagonalne od radialnych i jaki typ opon letnich przy tym wybrać do samochodu miejskiego?

Radialne czy diagonalne – jakie opony letnie kupić?
Radialna nowocześniejsza od diagonalnej

W praktyce na współczesnym rynku oponiarskim znajdują się niemalże wyłącznie opony radialne, które zostały opracowane pod względem konstrukcji przez braci Michelin już w roku 1935, ale do produkcji masowej weszły dopiero w 1946 roku.

Budowa diagonalna, nazywana również krzyżową, opiera się na zastosowaniu w oponie minimum dwóch warstw kordu ułożonych skośnie względem siebie pod kątem od 20 do 40 stopni do płaszczyzny symetrii opony. Kord to gumowane nici osnowy opony, które oplatają czoło i boki opon. Otacza on całą oponę, tworząc osadzenie, które przenosi na nawierzchnię siłę napędu oraz hamowania. Opony diagonalne są sztywniejsze od radialnych, zapewniają wyższy komfort akustyczny podczas poruszania się, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dobrze tłumią drgania wewnętrzne. W przeciwieństwie do opon radialnych mają jednak wyższe opory toczenia, przez co nie minimalizują zużycia paliwa przez samochód i nie utrzymują takiej przyczepności podczas jazdy po łuku jak radialne odpowiedniki.

Opony radialne, nazywane również promieniowymi, mają drutówkę połączoną przez kord promieniowo. Kolejne nici osnowy opony rozciągają się równolegle względem siebie, a pomiędzy osnową a bieżnikiem umieszczana jest dodatkowa warstwa opasania. Opony radialne mają mniejsze opory toczenia, ale za to gorzej tłumią drgania od diagonalnych. Mają lepszy kontakt z nawierzchnią, ale i szybciej się odkształcają.


Radialne czy diagonalne?

Dla miłośników prędkości opony diagonalne nie będą najlepszym wyborem, bowiem nie pozwalają na rozwijanie prędkości powyżej 100 km/h, co w praktyce wyklucza możliwość ich użycia w samochodach osobowych, choć w warunkach miejskich i tak rozwinięcie wyższej prędkości nie jest konieczne.

Sprawdź, jakie opony letnie wybrać na Oponeo.pl. Twój wybór niewątpliwie ograniczy się wyłącznie do opon radialnych, ale istnieje wiele innych parametrów od typu konstrukcji, jakie trzeba brać pod uwagę przy zakupie opon letnich czy zimowych do pojazdu.Materiał zewnętrzny