Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

„Europejska Noc Muzeów” – prawdziwe święto dla miłośników kultury

2014-05-15 11:08:10 (ost. akt: 2014-05-15 11:11:38)

Skansen, ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu otworzą swe drzwi dla osób pragnących zobaczyć muzeum od zupełnie innej strony.

„Europejska Noc Muzeów” – prawdziwe święto dla miłośników kultury

Autor zdjęcia: Arch.

“Noc Muzeów” to impreza zainaugurowana w 1997 roku w Berlinie. Od samego początku zyskała szerokie grono zwolenników, co sprawiło, że rozprzestrzeniła się także na terytoria innych miasta Europy. W Polsce „Noc Muzeów” organizuje kilkadziesiąt miast i kilka tysięcy instytucji muzealnych. Dziś można już z całą pewnością stwierdzić, iż formuła „Nocy Muzeów” sprawdziła się. Pozwala ona instytucjom kultury na ciekawe, niekonwencjonalne zaistnienie wśród szerokiej publiczności. Umożliwia zaprezentowanie mniej oficjalnego oblicza placówek. Jest też doskonałym potwierdzeniem ich atrakcyjności.
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włącza się w obchody Nocy Muzeów i w sobotę – 17 maja 2014 roku proponuje wstęp za symboliczną złotówkę do sierpeckiego skansenu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – oddział MWM w Sierpcu, zaś do ratusza – wstęp bezpłatny.
Skansen, ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu otworzą swe drzwi dla osób pragnących zobaczyć muzeum od zupełnie innej strony i w sposób nieszablonowy. Obiekty na terenie skansenu pozostaną otwarte aż do godziny 21.00, co pozwoli na zapoznanie się z zabytkami architektury drewnianej oraz wyposażeniem wnętrz mieszkalnych mazowieckich wsi. Prezentowana we wnętrzach wystawa “Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliży dawne obowiązki gospodarzy oraz zwyczajowe czynności, jakim poświęcali czas. W galerii rzeźby zwiedzający ujrzą kolekcję eksponatów zaklętych w drewnie, w powozowni – liczne pojazdy z kręgu transportu dworskiego, a wchodząc do dworu przeniosą się w świat eleganckich mebli, stylowych nakryć i wytwornych bibelotów.
Natomiast ratusz zachęca w tym dniu do zwiedzania wystawy pt. „Sierpc i ziemia sierpecka na przestrzeni wieków”, ukazującej dzieje osadnictwa na ziemi sierpeckiej – od najstarszych śladów po współczesność miasta, z uwzględnieniem zagadnień gospodarki i urbanistyki, z wyraźnym zaznaczeniem elementów życia codziennego. W ramach wystawy będzie można zapoznać się z widokami miasta na przestrzeni dziesięcioleci, zobaczyć przedmioty codziennego użytku, wyposażenie domów, numizmaty, militaria, przykładowe obozowisko paleolityczne, wyposażenie biura czy szkolnej ławki z połowy XX w. Ekspozycja stanowi efekt wspólnej pracy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca oraz Sierpeckiej Grupy Eksploracji Historycznej SEGREH.

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu – oddział MWM w Sierpcu - będzie można zwiedzić wystawy: “Gabinet lekarza z małego miasteczka”, “Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”, “Kuba – Perła Antylii” oraz wnętrza mieszkalne z XIX wieku; sypialnię i salonik. Ponadto na godzinę 16.00 zaplanowano promocję książki autorstwa Stefana Marka Chrzanowskiego pt.„Kościół i klasztor pobernardyński pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Ratowie (1686-1868)”, przybliżającej dzieje zgromadzenia oo. Bernardynów w Ratowie, ukazane przez pryzmat historii Polski i regionu.

Zachęcamy do odwiedzenia skansenu, ratusza i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu podczas Europejskiej Nocy Muzeów – 17 maja 2014 r.
Godziny otwarcia obiektów:
Skansen: godz. 10.00 – 21.00
Ratusz: godz. 10.00 – 18.00
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (oddział MWM w Sierpcu): godz. 10.00 – 21.00

Ceny biletów:
Skansen: 1 zł
Ratusz: bezpłatnie
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu (oddział MWM w Sierpcu): 1 zł

Agnieszka Jezierska – Chalicka

Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB