Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Podróż w głąb historii Sierpca - wystawa

2014-05-16 16:00:09 (ost. akt: 2014-05-16 16:08:52)

24 kwietnia tego roku odbył się wernisaż najnowszej wystawy sierpeckiego Ratusza, „Sierpc i ziemia sierpecka na przestrzeni wieków”. Przybliża ona dzieje miasta i ziem, na których ono powstało od okresu neolitu do czasu PRL-u.

Podróż w głąb historii Sierpca - wystawa

Autor zdjęcia: Arch.

W czterech salach wystawienniczych zgromadzone zostały przedmioty, fotografie i plansze edukacyjne związane z życiem codziennym jego mieszkańców. Dzięki nim prześledzić można dokładnie najistotniejsze momenty rozwoju, rozkwitu i częściowego upadku Sierpca. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i Kościoła, a także świata kultury oraz mediów.

W dniu otwarcia wystawy ekspozycja wzbogacona została o prezentacje zajęć i zawodów związanych z dziejami miasta. Każde z pomieszczeń ukazywało inny przedział czasowy. W pierwszym umieszczono fragment siedliska z epoki kamienia łupanego. Tu mielono ziarno z pomocą prymitywnych żaren. Szczątki narzędzi i przedmiotów codziennego użytku odzwierciedlały najdawniejsze dzieje osadnictwa na terenie dzisiejszego Sierpca. Kolejna część wystawy przenosiła oglądających w okres od XV do pierwszej połowy XX wieku. Przyjrzeli się wyrobowi naczyń na kole garncarskim. Spotkali też żołnierza Legionów Piłsudskiego Znajdujące się tu narzędzia, broń, dokumenty i zdjęcia przenosiły oglądających w okres największego rozkwitu Sierpca, by ponieść ich następnie przez rewolucję przemysłową, rewolucję październikową i I wojnę światową. Przybliżeniu najważniejszych wydarzeń służyły tablice poglądowe. Oddzielną salę poświęcono okresowi II wojny światowej. Rozbrzmiewające z głośników fragmenty przemówienia Adolfa Hitlera stanowiły doskonałe, a jednocześnie niełatwe tło dla przedmiotów – świadków tego trudnego czasu. Tu zwiedzający spotkali Żydówkę z przypiętą na piersi Gwiazdą Dawida i napisem „JUDE”. Przyglądali się też sutannie ks. Leona Gutowskiego, który zginął w Dachau. Ciekawy kontrast z tą częścią ekspozycji tworzył kącik zabaw dziecięcych znajdujący się nieco na uboczu. Drewniane zabawki i wiklinowy wózek wykonane dla anonimowych dzieci przywodziły mimowolny uśmiech połączony z zadumą nad okresem, w którym niewinność mieszała się z nazistowskim terrorem. Czwarte pomieszczenie to już czas PRLu. Za biurkiem siedział oficer aparatu bezpieczeństwa. W gablotach umieszczono „Kronikę Zasłużonych dla Miasta Sierpca”. A ściany zdobiły zdjęcia miasta sprzed kilkudziesięciu lat. Dla wielu ze zwiedzających ta właśnie część ekspozycji była swego rodzaju podróżą sentymentalną. Ukazane tu przedmioty i fotografie przywodziły im na myśl wiele wspomnień. Z rozrzewnieniem opowiadali o własnych przeżyciach. Dzięki ich słowom muzealia ożywały, stając się pomostem do tamtego świata, który zdawał się przez to nieomal namacalny. Po raz pierwszy ukazano też fragmenty „Kroniki miasta Sierpca”. Poszczególne stronice zostały zdigitalizowane i zaprezentowano je w postaci projekcji multimedialnej.
Zebranych przez kolejne sale oprowadzał komisarz wystawy, historyk i miłośnik dziejów miasta, Tomasz Krukowski. Z wielkim zainteresowanie wysłuchali oni jego wypełnionej anegdotami opowieści. Uderzające było w niej to, że nie mówił on powstaniu kolejnych obiektów, ani o wielkich wydarzeniach, ale o zwykłych ludziach, ich smutkach i radościach, o miejscach ich spotkań, o małych i wielkich życiorysach, które ukształtowały Sierpc. Ekspozycję przygotowano z wielką dbałością o detale. Miłośnicy historii miasta z pewnością znajdą tu wiele intrygujących ciekawostek, jak na przykład: numizmaty, reprodukcje dokumentów z 1322 roku, kopia dokumentacji technicznej browaru Fryderyka Pehlke, zabytkowe militaria, czy części odkrytych niedawno żydowskich macew. Stanowi ona efekt długoletnich prac badawczych i poszukiwawczych osób związanych z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Pracownią Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca i Sierpecką Grupą Eksploracji Historycznej SEGREH.
Ekspozycję zwiedzać można do końca marca 2015 roku. Jej uzupełnieniem są zajęcia plastyczne „Najpiękniejsze zabytki Sierpca” oraz wykłady i lekcje połączone z konkursami, prowadzone przez Tomasza Krukowskiego oraz pracownika Pracowni Michała Webera. Serdecznie zapraszamy do podróży przez niezwykłe dzieje naszego miasta!

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB