Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Sytuacja hydrologiczna na Mazowszu: służby w gotowości

2014-05-16 17:01:06 (ost. akt: 2014-05-16 17:02:36)

Opady na Mazowszu będą długotrwałe, ale niezbyt intensywne, w związku z tym zagrożenie powodzią jest niskie, mogą natomiast wystąpić lokalne podtopienia. Od 19 maja przez województwo będzie przechodziła fala wezbraniowa na Wiśle, która przekroczy stany alarmowe, ale prawdopodobnie nie osiągnie tej wysokości, co fala powodziowa w 2010 r. Na pozostałych rzekach woda nie powinna przekroczyć stanów ostrzegawczych – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Sytuacja hydrologiczna na Mazowszu: służby w gotowości

Autor zdjęcia: sxc

Wojewoda przedstawił swoje rekomendacje na posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zalecił m.in. kontrolę miejsc przy wałach przeciwpowodziowych, przegląd magazynów powodziowych oraz postawienie w stan gotowości służb w województwie.

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ciągu najbliższej doby może spaść ok. 35 mm deszczu. W sobotę opady wciąż będą wysokie, lecz w nocy z soboty na niedzielę powinny osłabnąć. Nie stworzą one na Mazowszu zagrożenia, jednak miejscami mogą wystąpić lokalne podtopienia. Obecnie poziom rzek w województwie plasuje się na poziomie średnim i niskim. Prognozy przewidują, że 18 - 19 maja stany alarmowe będą przekroczone na Wiśle na południowym Mazowszu, a w Warszawie 21 i 22 maja. Jesteśmy bardziej bezpieczni niż 4 lata temu. W porównaniu do powodzi z 2010 roku, obecnie jest wyższa retencja gruntowa, niższy poziom rzek, a dodatkowo przeprowadzono wiele inwestycji poprawiających bezpieczeństwo powodziowe.– powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Sytuacja w województwie mazowieckim jest na bieżąco monitorowana przez służby. 14 maja Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW wysłał do starostów i prezydentów miast prognozę na nadchodzące dni oraz rekomendacje, wśród których znalazły się m.in. przegląd magazynów powodziowych, kanalizacji ściekowej i burzowej czy przepustów drogowych. Samorządy przygotowały listę miejsc, w których może wystąpić ewentualne zagrożenie falą wezbraniową. Podobne wykazy sporządziły Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Państwowa Straż Pożarna. Lista zostanie ujednolicona, a Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW będzie monitorował kontrole wskazanych miejsc. Dodatkowo, zabezpieczone mają zostać obszary, w których prowadzone są modernizacje oraz remonty wałów. W stan gotowości postawionych zostało m.in. 14 kompanii straży pożarnej, liczących łącznie ponad 700 osób. Policja ma pozostawać w stałym kontakcie z zarządcami dróg, a straż rybacka patrolować miejsca wykorzystywane przez rybaków oraz wędkarzy.


W posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego wzięli udział przedstawiciele m. in: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, Biura Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, policji i straży pożarnej oraz rybackiej.

Zespół prasowy wojewody mazowieckiego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB