Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Święto słodkich leków z ula - zaproszenie

2014-06-26 11:21:54 (ost. akt: 2014-06-26 11:27:51)

Zapraszamy na prawdziwe święto braci pszczelarskiej i miłośników słodkiego przysmaku „Miodobranie w skansenie” już 6 lipca.

Miodobranie w skansenie

Miodobranie w skansenie

Autor zdjęcia: D.K

Lipcowe miodobranie jest czasem wytężonej pracy dla pszczelarzy, ale tez ich prawdziwym świętem plonów. Trudno się temu dziwić - podbieranie miodu z ula to niemal obrzęd, a smak i aromat świeżych „plastrów” na długo zapada w pamięci.
Miód był ulubionym słodzikiem Słowian, a w wersji pitnej pojawia się już w pierwszych pisemnych wzmiankach o naszych przodkach. Także wiele lat później - w dawnej Rzeczypospolitej - miód i wosk odgrywały znaczącą rolę w gospodarce. Praktykowano przede wszystkim bartnictwo, z którego pod koniec pierwszego tysiąclecia powstało pszczelarstwo. Zaczęto wówczas zakładać różne typy pasiek, charakteryzujące się często nieregularnymi kształtami uli. Większość z nich można obecnie zobaczyć wyłącznie w muzeach, a najstarszy rodzaj ula – ul kłodowy - znajduje się na terenie jednej z pasiek w sierpeckim skansenie. Nie jest on jedynym nawiązaniem do tradycji pszczelarstwa, bowiem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w pierwszą niedzielę lipca organizuje imprezę plenerową „Miodobranie w skansenie”, w całości poświęconą pracy pszczelarzy i pozyskiwaniu miodu. Obfitujący w atrakcje program imprezy przyciąga uwagę braci pszczelarskiej a także smakoszy miodu. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem gości przybyłych z różnych stron kraju, którzy pragną zgłębić tajniki pszczelarstwa lub po prostu uzupełnić domową spiżarnię w różne gatunki miodów.
Miejscem pokazów pszczelarskich są zagrody i pasieki na terenie skansenu, co z pewnością czyni inscenizacje jeszcze bardziej autentycznymi. Uczestnicy pokazów będą mogli podziwiać miodobranie we wszystkich odsłonach: podbieranie miodu z uli, odsklepianie wosku i odwirowywanie miodu, zakładanie węzy w ramkach. Pokazy poprowadzą: właściciel gospodarstwa pasiecznego Wojciech Piotrkowski z Żuromina oraz Tomasz Paprocki reprezentujący Związek Pszczelarzy w Płocku - Koło Pszczelarzy w Sierpcu. Niecodzienną atrakcją dla miłośników pszczelarstwa będzie perspektywa zobaczenia wielu rodzajów uli, m.in. uli kłodowych, skrzynkowych, czy wykonanych ze słomy tzw. koszek. Ponadto, na terenie jednej z zagród prezentowana będzie wystawa „Pszczelarstwo”, która poprzez rekonstrukcje ilustracyjne oraz kolekcję dawnych uli i narzędzi pszczelarskich przybliżający echa dawnych tradycji bartniczych.
Jak mówią sami pszczelarze: pszczelarstwo to nie zawód, ale pasja. Fascynacji tymi niezwykle pracowitymi lecz kruchymi i delikatnymi owadami, „muzyki” ula oraz zmieniającego się w zależności od pory dnia zapachu plastrów nie da się porównać z niczym innym. Dlatego właśnie w intencji pszczelarzy zostanie odprawiona msza święta w XVIII -wiecznym kościele z Drążdżewa.
Nie od dziś wiadomo, że właściwości miodu zależą głównie od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy. Odbywająca się 6 lipca słodka impreza to także doskonała okazja do skosztowania różnych gatunków miodu, od kwiatowych, poprzez spadziowe, aż po mieszane. Szczodra gospodyni uraczy każdego z uczestników imprezy świeżo odwirowanym miodem z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance.
Każdy, kto choć raz zawitał na rodzimą wieś wie, że to tej porze roku jest tu niezwykle barwnie i gwarno, pracowicie, ale i radośnie. Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem, a w każdej z nich krząta się gospodyni lub swą pracę wykonuje twórca ludowy. Spacerując między poszczególnymi domostwami można będzie odkrywać tajniki dawnych codziennych zajęć: pranie i maglowanie odzieży, czy ubijanie masła w kierzance, a także dawne zanikające zawody, wśród których prym wiodą: szewc, kowal czy plecionkarz. Najmłodsi uczestnicy imprezy w izbie lekcyjnej wykonają świeczki z wosku, a swe dzieła na pamiątkę zabiorą do domu.
Na scenie amfiteatru także czekać będzie wiele atrakcji. Folklor Mazowsza, Opoczna czy Rzeszowa przybliży Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca. Swoje umiejętności taneczne i wokalne w tańcach oraz przyśpiewkach łowickich zaprezentuje grupa dziecięca.
Ponadto przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła ludowego. To idealna okazja, by zakupić różne rodzaje miodów, a tym samym zapewnić sobie zapasy słodkiego przysmaku na całą zimę. Na stoiskach wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz miodów i produktów pokrewnych: od znanego z właściwości bakteriobójczych propolisu przez rozmaite wyroby z wosku, po prawdziwy rarytas smakoszy - miody pitne. Tradycyjnie w ramach kiermaszu będzie można zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane ozdoby, wiklinowe koszyki, drewniane zabawki czy ozdobne naczynia ceramiczne.
Jak w każdą niedzielę, także i 6 lipca przy ognisku, na zielonej polanie można będzie upiec kiełbaski, a w karczmie skosztować regionalnych potraw, wśród których prym od lat wiedzie wiejski chleb ze smalcem.
Zapraszamy na prawdziwe święto braci pszczelarskiej i miłośników słodkiego przysmaku. „Miodobranie w skansenie” już 6 lipca 2014 r. Ceny biletów: ulgowy – 11 zł, normalny – 16 zł, bilet rodzinny ( 2 osoby dorosłe + dwoje dzieci do 16 r.ż.) – 43 zł.

I. PROGRAM IMPREZY:
• Pokazy pracy pszczelarza dawniej i dziś - wieś rzędówka
• Prezentacja produktów pszczelich i akcesoriów pszczelarskich - wieś rzędówka
• Koncerty Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z Sierpca (godz.: 13.00 i 16.00) - amfiteatr
• Msza św. w intencji pszczelarzy (godz.: 14.00) - kościół z Drążdżewa
• Pokazy wiejskiego rzemiosła i rękodzieła - wieś rzędówka
• Pokazy wiejskich zajęć gospodarskich - wieś rzędówka
• Kiermasz miodu i rękodzieła - amfiteatr
• Przejażdżki konne bryczką i w siodle
• Ognisko

II. PROGRAM SZCZEGÓŁOWY
Amfiteatr
• Godz.: 13.00 – 13.50 – koncert Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z Sierpca
• Godz.: 16.00 – 16.50 – koncert Ludowego Zespołu Artystycznego KASZTELANKA z
• Godz.: 10.00 – 18.00 – kiermasz miodu i rękodzieła

Kościół z Drążdżewa
• Godz.: 14.00 – 15.00 – msza św. w intencji pszczelarzy

Wieś - rzędówka
POKAZY PRACY PSZCZELARZA
o Zagroda z Izdebna – pokazy na drewnianych sprzętach pszczelarskich pocz. XX w. (godz.: 10,30, 11.30, 12.30, 13.30, 15.30, 17.00)
 odsklepianie wosku z ramek
 wirowanie miodu
 zakładanie węzy w ramkach
 degustacja miodu
o Zagroda z Ostrowa – pokazy na współczesnych sprzętach pszczelarskich (godz.: 11.00, 12.00, 13.00, 15.00, 16.00)
 odymianie pszczół za pomocą podkurzacza
 podbieranie miodu z ula
 odsklepiania wosku z ramek
 wirowanie miodu
 prezentacja sprzętu i akcesoriów pszczelarskich
 degustacja świeżego miodu z plastrów

POKAZY RZEMIOSLA I WIEJSKICH ZAJĘĆ GOSPODARSKICH
• Kuźnia z Żuromina – pokaz pracy wiejskiego kowala
• Chałupa z Rempina – pokaz tkactwa
• Zagroda z Izdebna – pokaz wyrobu masła, degustacja z wiejskim chlebem i miodem
• Zagroda z Czermna – pokaz ręcznego prania i maglowania bielizny
• Chałupa z Zawad – pokaz przędzenia wełny na kołowrotku
• Zagroda z Ostrowa – pokaz wykonywania świeczek z węzy, pokaz wyrobu masła, degustacja z wiejskim chlebem i miodem
• Zagroda z Dzierzążni – porady zielarskie, pokaz pracy wiejskiego stolarza
• Zagroda z Ligówka - pokaz wirowania śmietany centryfugą, pokaz pracy wiejskiego plecionkarza
• Chałupa z Jonnego – wycinanie firanek z papieru
• Chałupa z Chwał – pokaz pracy szewca
• Zagroda z Rębowa - pokaz powroźnictwa, pokaz pracy kieratu (godz.: 12.00, 13.00, 15.00, 16.30)
• Zagroda z Rębowa (stodoła)– „Jak to ze zbożem było”- pokazy dla dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami, odwiewanie ziarna
Agnieszka Jezierska – Chalicka
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (0)

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB