Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Jesień w skansenowskim polu i zagrodzie, czyli wykopki w skansenie

2014-09-10 13:37:53 (ost. akt: 2014-09-10 13:38:52)

7 września Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosiło miłośników folkloru mazowieckiego na imprezę plenerową „Wykopki w skansenie”. Wydarzenie stanowiło żywy obraz zagubionego we wspomnieniach świata, w którym jesień była czasem zbioru plonów i ciężkiej pracy w polu oraz zagrodzie służącej przygotowaniu rodziny i domostwa na nadchodzącą zimę.

Jesień w skansenowskim polu i zagrodzie, czyli wykopki w skansenie

Autor zdjęcia: D.K

Muzealna wieś ożyła na nowo. Każda zagroda prezentowała nieco inne oblicze folkloru mazowieckiego. Prócz pokazów codziennych zajęć gospodarskich, w których uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława w strojach z lat 1914–1920, na zwiedzających czekały przejażdżki konne, występy kapeli ludowej i ognisko. Goście mogli się przy nim ogrzać i upiec zebrane na skansenowskich polach kartofle. Skosztowali świeżo ukiszonej kapusty, pysznego chleba z wiejskim masłem i dżemem z mirabelek, jak również soków wyciskanych w drewnianej prasie. Na polach, w chałupach i na podwórzach prezentowane były prace chłopskie związane z okresem jesiennym. W tumanie kurzu pracowała kopaczka konna, a tuż obok gospodarze wykopywali i sortowali kartofle. Na zagonach natomiast orano i bronowano ziemię. W zagrodach gręplowano wełnę, międlono len i strzyżono owce. W pokazach aktywny udział brali przyglądający się im turyści. Muzealną drogę przemierzał też wędrowny dziad, śpiewając pieśni religijne i snując opowieści o wielkim świecie. Odrywając się na chwilę od zajęć w warsztatach, o swym rzemiośle opowiadali kowal, szewc i plecionkarz. O godzinie 14 w zabytkowym drewnianym kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji uczestników imprezy. Dzięki tym atrakcjom zwiedzający mieli wrażenie uczestniczenia w życiu autentycznej wsi z początku XX wieku.
Na polanie nieopodal amfiteatru unosiły się smakowite zapachy. W szerokim asortymencie wystawców znalazły się potrawy, przekąski i napoje tradycyjnej kuchni oraz wyroby rękodzielnicze. Gorąca grochówka świetnie rozgrzewała i dodawała sił do dalszego odkrywania tajemnic skansenu. Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszył się Wiejski Kram. Mieli oni tu szansę kupić warzywa i owoce z muzealnych ogrodów oraz sadów, prawdziwe powidła z mirabelek, a także żywe kaczki, kury, perliczki, czy króliki. Niemałą atrakcję dla dzieci stanowiły warsztaty ludowej wycinanki. Ich inwencji nie było końca, a dzieła, które wyszły spod ich rąk z pewnością stały się ważną pamiątką wizyty w Muzeum. Podczas interaktywnych pokazów „Jak to ze zbożem było?” najmłodsi młócili zboże z pomocą cepów, oczyszczali je i mielili na żarnach oraz w kaszowniku. Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także konkurs na imię dla źrebięcia, które niedawno przyszło na świat. Maleństwo otrzymało imię Rosa, a jego matką chrzestną została pani Anna Rynkiewicz. Na scenie odbył się niepowtarzalny koncert dziewięciu harmonii pedałowych wykonaniu Kapeli Kurpiowskiej z Lelisa. Dla uczestników imprezy wystąpiły też zespoły WESELI SENIORZY i SIERPCZANIE, które wprawiły publiczność w doskonałe nastroje i pozwoliły na chwilę zapomnieć o troskach codzienności. Piękna, słoneczna, choć jesienna już nieco pogoda przyciągnęła do Muzeum prawie 2300 osób.
Choć sezon imprez plenerowych w sierpeckim skansenie dobiegł już końca, nie znaczy to, że w Muzeum nie będzie działo się nic ciekawego. Wręcz przeciwnie. Ta jesień obfitować będzie bowiem w konkursy plastyczne dla najmłodszych, lekcje muzealne, warsztaty i pokazy. W październiku odbędzie się konferencja naukowa „Między rzeczywistością, a światem fikcji. Media i multimedia w muzeum”. W listopadzie zapraszamy na zajęcia andrzejkowe, a w grudniu na programy „Zima w skansenie”. A to tylko niektóre spośród atrakcji, które przygotowaliśmy dla odwiedzających naszą ekspozycję. Zachęcamy do śledzenia naszej strony: www.mwmskansen.pl i profilu na facebooku, gdzie znajdą się najważniejsze informacje na temat nadchodzących wydarzeń.

Jarosław Asztemborski
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Komentarze (0)

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB