Igły do glukometru — czym się kierować przy wyborze?

Igły do glukometru — czym się kierować przy wyborze?

Urządzenia wykorzystywane podczas domowego badania poziomu glukozy we krwi składają się z kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest tzw. lancet, dzięki któremu możliwe jest szybkie i niemal bezbolesne pobranie kropli krwi. Sprawdź, jakie modele igieł do glukometru proponują producenci oraz kiedy i jak poprawnie wymienić lancet w nakłuwaczu. 

Jaki lancet wybrać?

Diabetycy muszą wykonywać pobór krwi każdego dnia, dlatego powinni zadbać o najwyższy poziom komfortu podczas przeprowadzanej iniekcji. Producenci proponują igły do glukometru z podziałem na modele dla dzieci oraz dorosłych, a także specjalne produkty z regulowaną głębokością nakłucia. Istnieją również akcesoria przeznaczone dla chorych z grubszą tkanką podskórną. Najkrótsze igły mają długość 4 mm, a najdłuższe — 12,7 mm.

W jaki sposób przeprowadzić badanie poziomu glukozy we krwi?

Test stężenia cukru we krwi należy rozpocząć od umycia i dokładnego osuszenia dłoni. Warto również wykonać delikatny masaż opuszka palca, który następnie trzeba nakłuć przy pomocy lancetu. Pobraną próbkę krwi umieszcza się na pasku testowym glukometru w celu odczytania wyniku. Ważne, aby dbać o urządzenie i przechowywać je w suchym miejscu, z kolei stosowane paski (wyłącznie z aktualnym terminem ważności) muszą być szczelnie zamknięte w oryginalnym opakowaniu. Dobrze też wykonywać badanie każdego dnia na innym palcu, aby ograniczyć ból i dyskomfort.

Kiedy wymienić igłę w glukometrze?

Jest to akcesorium jednorazowego użytku, dlatego po każdym wykonanym badaniu musi trafić do kosza. W jego miejsce zostaje włożona nowa sterylna igła. Wymiana jest prosta, bowiem wystarczy zdjąć specjalną nakładkę, a następnie umieścić lancet w odpowiednim miejscu. W razie jakichkolwiek problemów zawsze można skorzystać z instrukcji producenta dołączonej do wykorzystywanego sprzętu.