Jak przebiega stawianie garażu blaszanego?

Jeśli interesuje Cię montaż blaszaka na działce, z pewnością zastanawiasz się, jak będzie przebiegał taki proces. Już teraz możesz się o tym dowiedzieć więcej – przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim informacje, jakie są poszczególne etapy wznoszenia takiej konstrukcji, co pomoże Ci przygotować się do tych prac.

Przygotowanie podłoża

Pierwszym i prawdopodobnie najbardziej pracochłonnym zadaniem jest odpowiednie przystosowanie podłoża pod garaż blaszany. Dlaczego? Bo często stawia się m.in. na wylewki betonowe. To solidna nawierzchnia, która wymaga jednak czasu na zastygnięcie. Alternatywą dla niej są bloczki betonowe lub płyty chodnikowe czy kostka brukowa. Pierwsze z wymienionych jednak nie chronią wnętrza przed zalewaniem, a dwa pozostałe – nie dają gwarancji odpowiedniego kotwienia.

Montaż konstrukcji stalowej

Kolejny krok to ustawienie samego szkieletu, na którym będzie się opierała cała zabudowa. Montuje się zarówno konstrukcję dla ścian, jak i dla dachu. Łączy się je za pomocą śrub oraz nakrętek.

Kotwienie szkieletu do podłoża

Złożenie szkieletu to jednak nie wszystko. Musi on być odpowiednio przytwierdzony do gruntu. Do tego celu zaś stosuje się specjalne kotwy lub śruby fundamentowe. Dzięki nim zabudowa pozostaje zabezpieczona przed podmuchami wiatru.

Instalacja zadaszenia i ścian

Gdy szkielet jest gotowy – specjaliści zaczynają montować inne elementy zabudowy. Na pierwszy ogień idą ściany i zadaszenie. Montuje się więc segmenty wykonane z blachy trapezowej i niekiedy z blachodachówki. Do montażu używa się różnych łączników, ale zwykle są to nity lub śruby samogwintujące.

Montaż drzwi garażowych

Kolejny punkt to montaż drzwi garażowych. Garaż blaszany może je mieć uchylne lub rozwierane (w tym np. dwuskrzydłowe). Niekiedy stosuje się też modele segmentowe.

Wykończenie

Ostatnim etapem całej pracy jest wykończenie zabudowy. Właśnie w tym momencie montuje się okna, drzwi, wentylację, a także ocieplenie. To przekłada się na funkcjonalność konstrukcji, dlatego warto dobrać rozwiązania do swoich potrzeb. Aby mieć jak najszerszy wybór opcji – postaw na dobrą firmę, która specjalizuje się w produkcji garażów blaszanych.