Jak wybrać maszynę do sitodruku? Gdzie szukać doradztwa?

Wysokiej jakości druk na różnych materiałach? To m.in. umożliwia sitodruk. Zaawansowane maszyny pozwalają drukować m.in. na papierze, szkle, a nawet metalu. Dlatego wykorzystuje się je m.in. w reklamie czy przemyśle odzieżowym. Pozostaje jednak kwestia doboru odpowiedniego urządzenia. Czym się kierować? Gdzie szukać doradztwa? Sprawdź to!  

Czym jest sitodruk?

To technika druku bezpośredniego, polegająca na nanoszeniu farby przez specjalne sito na materiał. Siatka stanowi szablon z niewielkimi oczkami, układającymi się w określony wzór. Emulsję przeciska się przez nie z użyciem rakla, rozprowadzającego ją na danej powierzchni. W ten sposób można drukować na najróżniejszych przedmiotach wykonanych z papieru, metalu, szkła, ale też z drewna czy tkaniny. Farby są światłoczułe, dlatego po naniesieniu grafik naświetla się je. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim wysoka trwałość nadruku.

Na co zwrócić uwagę, wybierając maszynę do sitodruku?

Wyróżnia się szereg czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając tego typu sprzęt. Najlepiej w takich sytuacjach sięgnąć po profesjonalne doradztwo, jednak sam możesz przejrzeć dostępne na rynku modele, sprawdzając m.in. takie cechy, jak:

  • rodzaj i wielkość zadrukowywanego podłoża,
  • jakość druku,
  • łatwość obsługi i konserwacji.

Rodzaj i wielkość podłoża

To jedno z podstawowych kryteriów, jakie trzeba uwzględnić. Maszyny do tego typu druku mogą być dostosowane do pracy z obiektami płaskimi, okrągłymi, stożkowymi i nieregularnymi. Ponadto trzeba też zwrócić uwagę na materiał, na którym będzie się pracowało – więc np. folie plastikowe, metale czy tkaniny.

Jakość druku

Istotnym kryterium jest gwarantowana przez maszynę jakość. Nadruk powinien charakteryzować się możliwie najwyższą precyzją i rozdzielczością. To zaś zależy od gęstości siatki i szablonu. Dlatego warto sięgnąć po urządzenie sprawdzonej firmy.

Łatwość obsługi i konserwacji

Ostateczne – urządzenie to powinno być intuicyjne w obsłudze. Musi też zapewniać stosunkowo proste czyszczenie, co wpływa na jego żywotność.

Gdzie szukać pomocy w wyborze takiego urządzenia?

Jeśli prowadzisz np. drukarnię i chcesz wprowadzić do swojej oferty profesjonalny sitodruk, doradztwo odegra kluczową rolę w doborze odpowiedniego sprzętu. Najlepiej zwróć się z pytaniem bezpośrednio do producenta takich urządzeń, który doskonale zna możliwości oferowanych maszyn. Dzięki temu na pewno kupisz właściwy model.