Kto ma uprawnienia do produkcji samochodowych i motocyklowych tablic rejestracyjnych?

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi być odpowiednio oznakowany, aby z łatwością można go było zidentyfikować, np. sprawdzić, kto jest jego właścicielem i w jakim województwie jest zarejestrowany. Chcesz dowiedzieć się, jak i gdzie powstają takie oznakowania? Zapoznaj się z poniższym artykułem!

Kto może uzyskać pozwolenie na produkcję tablic rejestracyjnych?

Zgodę na wytwarzanie może otrzymać każdy przedsiębiorca, który uzyska wpis do rejestru działalności gospodarczej w zakresie takiej produkcji. Musi jednak spełnić szereg warunków określonych w przepisach dostępnych na stronach rządowych. Musi również doskonale znać obowiązujące przepisy i posiadać maszyny i urządzenia niezbędne do ich wytwarzania. Uzyskawszy wspomniany wpis, przedsiębiorca może nie tylko produkować tablice rejestracyjne bez wytłoczonych numerów i z numerami, ale także:

  • tłoczyć numery,
  • produkować lub sprowadzać z zagranicy odpowiednie materiały,
  • przetwarzać różne materiały mające znaczenie dla tej produkcji.

Kto może składać zamówienie na tablice rejestracyjne?

Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją tych unikatowych nie tylko w skali kraju oznakowań mogą przyjmować zamówienia od właściwych organów prowadzących rejestrację pojazdów i wówczas wyroby te mają wytłoczone numery. Mogą też sprzedawać surowe wyroby firmom trudniącym się tłoczeniem numerów. Każda samochodowa czy motocyklowa tablica rejestracyjna produkowana jest zgodnie z normami wyznaczanymi przez Ministerstwo Infrastruktury. Wielu producentów wytwarza też efektowne ramki do montażu tablic.

Jakie zabezpieczenia przed fałszowaniem tablic rejestracyjnych stosuje się w procesie produkcji?

Z problemem falsyfikacji można spotkać się coraz częściej, dlatego firmy zajmujące się produkcją takich oznakowań stosują różne innowacyjne rozwiązania. Należą do nich m.in.

  • kolorowa grafika nanoszona na folię odblaskową metodą UV Full Color,
  • hologramy z trójstopniowym zabezpieczeniem nanoszone w procesie hot stampingu na surowy produkt lub naklejane przy legalizacji,
  • naklejki holograficzne naklejane na szybę pojazdu,
  • znaki wodne nanoszone laserem,
  • numery seryjne, indywidualne dla każdego wyrobu (wtedy do bazy wprowadza się numer seryjny i rejestracyjny),
  • nadruki UV

i wiele innych.

Co jeszcze można zamówić w takiej firmie?

Producenci oznakowań mają również bogatą ofertę ramek pod różne tablice rejestracyjne, w tym motorowerowe i motocyklowe. Mają one zdobienia wykonane dostępnymi metodami. Jesteś fanem jednośladów i szukasz efektownej ramki motocyklowej? Znajdź w Internecie firmę, która ma najbogatszą ofertę.