Leki na przeziębienie — o czym trzeba wiedzieć nim się po nie sięgnie?

Objawy infekcji wirusowych dają się mocno we znaki, ale za pomocą łatwo dostępnych środków można się ich łatwo pozbyć. Ważne jednak jest, by po leki na przeziębienie nie sięgać niefrasobliwie. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.

Tylko w miarę potrzeb

Mimo iż środki takie są dostępne nie tylko w aptekach, ale też w drogeriach, na stacjach benzynowych czy w marketach, co każe domyślać się ich bezpieczeństwa, nie oznacza to, że można po nie sięgać dowolnie. Najważniejsze w przypadku wszelkich leków, a także suplementów, jest to, by stosować je tylko jeśli naprawdę jest taka potrzeba. W przypadku przeziębienia pomóc może już gorąca kąpiel, pozostanie w łóżku, wygrzanie się czy herbata z miodem i cytryną. Takie domowe leki są skuteczniejsze niż może się wydawać, a przy tym są naturalne, im zaś mniej chemii dostarcza się swojemu organizmowi, tym lepiej. Oczywiście w aptekach można też znaleźć naturalne leki na przeziębienie i to one są najbardziej polecane.

Środki takie należy też stosować zawsze według wskazań —  producenta, lekarza lub farmaceuty. Nawet zwykły syrop na kaszel może zaszkodzić jeśli np. przyjmie się go zbyt dużo.

Jaka forma leku na przeziębienie?

Współcześni konsumenci takich środków mogą dowolnie wybierać ich formy. Nie lubisz połykać tabletek? Wcale nie musisz, możesz bowiem wybrać pastylki do ssania czy płyn, na przykład syrop o przyjemnym smaku. Leki na przeziębienie nierzadko mają formę proszków do sporządzania roztworów, smakujących np. cytrusowo. Takie leczenie to prawdziwa przyjemność, można bowiem zapomnieć o gorzkich tabletkach. To samo dotyczy środków na katar —  nowoczesne spraye wypierają już krople, które miały tendencje do spływania w gardle.

Stosuj z głową!

Łatwo dostępne preparaty na przeziębienie są skuteczne i bezpieczne, ale tylko przy rozsądnym stosowaniu. Poza tym pamiętaj, że jeśli, mimo ich stosowania, objawy infekcji nie mijają, powinieneś udać się do lekarza. Być może potrzebujesz silniejszych lekarstw.