Specjaliści w dziedzinie aranżacji wnętrz radzą, by wybierać do pomieszczeń różne rodzaje oświetlenia — główne, a także dodatkowe, w postaci na przykład lamp stojących, stołowych czy kinkietów. Na pewno jednak najważniejsze jest światło górne, dlatego warto dobrać odpowiednio jego źródło. Sprawdź, dlaczego żyrandol będzie szczególnie dobrym rozwiązaniem, w dodatku wcale nie tylko do salonu!

Żyrandole znowu w modzie

W przeszłości charakterystyczne lampy sufitowe najczęściej zdobione zwisającymi elementami, zwykle imitującymi kryształy, dominowały we wnętrzach — znaleźć je można było niemal w każdym salonie. Na jakiś czas wypadły z łask, na rzecz nowocześniejszych rozwiązań, zwłaszcza cechujących się prostszą budową. Teraz wracają, ale w odświeżonych formach. Szczególnie często spotkać można minimalistyczne, nowoczesne żyrandole do salonu, zwracające uwagę nietypową budową, na przykład falistym kształtem, przywodzącym na myśl serpentynę. Takie modele prezentują się wręcz futurystycznie i niezwykle designersko, co też sprawia, że umieszczać można je w różnych pomieszczeniach, nie tylko najbardziej eleganckich salonach. Tego rodzaju nowoczesne lampy odnajdą się w sypialniach, kuchniach, korytarzach, pokojach młodzieżowych, a niektóre z nich, odznaczające się szczelną obudową, w łazienkach! Oczywiście wiele zależy od stylu i konstrukcji, które trzeba dobierać umiejętnie.

Jak wybierać?

Bez względu na to, czy stawia się na bardzo designerski, czy stylizowany na retro model, trzeba podczas doboru żyrandola kierować się pewnymi ogólnymi zasadami. Dotyczą one między innymi wielkości lampy — jasne jest, że bardzo duży, ciężki żyrandol, zajmujący wiele miejsca, nie nadaje się do małego, ciasnego pokoju, bo po prostu go przytłoczy. W takich pomieszczeniach dużo lepiej sprawdzą się warianty oszczędne, minimalistyczne. Chcąc zaś zaszaleć (albo po prostu zapewnić sobie więcej światła) można postawić na lampę długą, zajmującą miejsce w poziomie, a nie w pionie. Taki model sprawdzi się nawet w niewielkich pokojach.

Zakupy godne polecenia

Często zwracające uwagę nietypowymi rozwiązaniami, nowoczesne żyrandole są na pewno warte zakupu. Stawiając na taką lampę, można ożywić aranżację całego pomieszczenia, nie zmieniając w nim niczego innego. W dodatku nie trzeba ograniczać się tylko do salonu.